Przyjmowania sterydów (metypred) trądzik sterydowy w przypadku tocznia

13 odpowiedzi
Witam
Moja dziewczyna choruje na tocznia. Od prawie roku bierze w związku z tym sterydy (metypred) oraz Plaquenil, przez co mocno wysypało jej czoło(od sterydu zapewne) w takie czerwone stany zapalne (gule).W jaki sposób można zniwelować lub zmniejszyć trądzik sterydowy? doustna izotretynoiny odpada ze względu na jego niekorzystne działania na stawy oraz może potęgować tocznia. Jakie preparaty można stosować w takim przypadku, jaki obrać schemat pielęgnacji?
Ps. Sterydy musi przyjmować w sposób ciągły ze względu na chorobę.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc
Witam.
Myślę, że warto spróbować preparatów miejscowych.
Aby odpowiednio je dobrać nie obędzie się jednak bez konsultacji dermatologicznej.
Pozdrawiam

Przy tak złożonym problemie pacjent wymaga szczegółowego badania i stosowania róznych metod, w zależności od aktualnej sytuacji klinicznej. Wiele leków może okresowo drażnić i być słabo tolerowane. Dobry dermatolog pomoże przejść przez ten proces. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Niestety, sama sobie raczej nie poradzi, również dermatolog może mieć z tym kłopot (sterydy, wrażliwość skóry). Na pewno znaczenie mogłaby mieć prawidłowa pielęgnacja, dieta, wyleczenie ewantualnych stanów zapalnych typu zęby, migdałki- ja prawdopodobnie zastosowałabym przynajmniej papkę z ichtiolem (coś w stylu glinki zielonej mieszanej z maścia ichtiolową), lek typu Skinoren i maść antybiotykową (nie ma odpowiedniej bez recepty).
Na początek zewnętrzne preparaty, w dalszej kolejności może być konieczna doustna antybiotykoterapia - ale wszelki dobór metod leczniczych musi odbyć się pod kontrolą i po konsultacji dermatologicznej w gabinecie lekarskim, ponieważ wtedy istnieje możliwość fachowej oceny zmian skórnych i doboru odpowiednich leków.
Można spróbować nanoc krem Soolantra a na dzień Rozex emulsję ,oba na receptę
Taka sytuacja zawęża możliwość leczenia do objawowego i doraźnego. Sugeruję zgłoszenie się do dermatologa ponieważ dermokosmetyki sobie z tym nie poradzą i konieczne może być okresowe wprowadzenie antybiotyków. Pomocne mogą też być zabiegi IPL oraz laserem diodowym lub serie peelingów. Najwłaściwszą metodę w zależności od obecnego stanu skóry dobierze lekarz prowadzący.
Obecnie istnieje wiele innych metod leczenia poza izotretinoiną doustnie- my traktujemy ją jako tzw deskę ratunku jak wykorzystaliśmy wszystkie inne metody leczenia.Tak więc najpierw leczenie zewnętrzne połączone z odpowiednią pielęgnacją, pilingami, potem leki doustne np.antybiotyki z grupy tetracyklin, metronidazol.Niestety bez obejrzenia zmian nie umiem powiedzieć która z metod będzie najwłaściwsza.
Witam pozostaje leczenie zewnętrzne i odpowiednia pielęgnacjaj-dermatolog dobierze odpowiednie środki
Szanowny Panie,

Bez bezpośredniego zbadania dziewczyny, zebrania z nią wywiadu i oceny nasilenia trądziku trudno proponować leczenie. W grę wchodzą głównie miejscowe preparaty z kwasem azelainowym, pochodne retionidowe. Zarówno leczenie, jak i pielęgnację należy uzgodnić z lekarzem dermatologiem.

Z wyrazami szacunku,

dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Dzień dobry,
rzeczywiście nic z tego co Pan wymienił nie powinno byc ordynowane w chorobach tkanki łącznej, do której należy toczeń. W pierwszych miesiącach może wystąpić taka ostra reakcja w postaci trądzika posterydowego. Należy wówczas stosować metronidazol w postaci kremu (najlepiej tolerowany Rozex ) przez dłuższy czas, konsultując okresowo z dermatologiem. Później pielęgnacja preparatami do skóry naczynkowej i wrażliwej, a cały okres od wczesnej wiosny do jesieni stosowanie preparatów z filtrami p/słoneczymi. Spośród tych preparatów największą popularnością cieszą się preparaty f. La Roche -Posay oraz Avene. Po kilku miesiącach zwykle wysiew grudek i krostek posterydowych zmniejsza się. Znaczenie w tym procesie ma również przestrzeganie przez chorą osobę zaleceń związanych z chorobą, poznawanie własnych reakcji i duża świadomość efektów ubocznych kuracji sterydami.
Pozdrawiam
Celem doboru odpowiedniego leczenia niezbedna jest konsultacja dermatologiczna .
Witam nalezy wlaczyc leczenie miejscowe lub ewentualnie dodatkowo doustnie leki z grupy tetracyklin
Dzień dobry, zapraszam Państwa na konsultację. Postaram się pomóc