Przyczyna bólu w okolicy ucha.

3 odpowiedzi
Witam, Panie Doktorze od dłuższego czasu mam bóle w okolicy zatoki szczękowej. Przytkany nos, dziwne wrażenie ucisku a także ból niekiedy klujący w okolicy ucha, szczęki,głowy, nosa, żuchwy niekiedy napięcie nawet ramienia. Ból pojawia się także w trakcie ruszania żuchwą. W ostatnim czasie doszły zawroty głowy (kilka razy) a dziś dziwne uczucie jakby zamglenia oka w niektórych momentach, co mnie zaniepokoiło jeszcze bardziej. Robiłam zdjęcie zatok, stawu skroniowo - żuchwowego w opisie wyszło ok. Co może być przyczyną?
Witam serdecznie!
W odniesieniu do bólu ucha - jeżeli w badaniu otoskopowym nie stwierdza się patologii wówczas mówi od tzw wtórnym bólu ucha– objaw polegający na "bólu ucha bez choroby ucha". Związany jest on z bogatym unerwieniem ucha. Choroby innych narządów głowy i szyi poprzez wspólne unerwienie mogą objawiać się bólem ucha. Może to być objawem banalnych patologii w zakresie głowy i szyi, ale też groźnym objawem?
Ewentualne przyczyny:
Otalgie, których przyczyny leżą w zakresie unerwienia nerwu trójdzielnego (przez nerw uszno-skroniowy) mogą pojawiać się w:
- zapaleniach dna jamy ustnej, żuchwy, szczęki i 2/3 przednich języka
- zmianach zwyrodnieniowych i zapalnych stawów skroniowo-żuchwowych
- zmianach zapalnych zębów zwłaszcza trzonowców
- zmianach zapalnych ślinianek przyusznych, podżuchwowych i podjęzykowych

Bóle ucha związane z patologią w zakresie unerwienia nerwu językowo-gardłowego (przez nerw bębenkowy Jacobsona) pojawiają się w:
- zapaleniach i nowotworach migdałków podniebiennych
- ropniach okołomigdałkowych
- ropniach przestrzeni przygardłowej
- w stanach zapalnych jamy ustno-gardłowej

Bóle ucha powstające na skutek patologii w zakresie unerwienia nerwu błędnego (przez nerw uszny Arnolda) związane są z:
- schorzenia zapalne i nowotworowe krtani zwłaszcza z nacieczeniem rusztowania chrzęstnego
- schorzenia przełyku
- zapalenia gruczołu tarczowego

Bóle przewodzone przez nerwy szyjne, w szczególności przez nerw uszny wielki powstają na skutek:
- torbieli bocznych i środkowych szyi
- zapalenia i guzy szyjnego odcinka kręgosłupa
- zmiany zapalne węzłów chłonnych szyi
Leczenie: Zawsze przyczynowe, polega na leczeniu choroby zasadniczej, dającej jako objaw ból ucha.

W przypadku pytań/wątpliwości, ukierunkowania dalszego leczenia proszę o kontakt.

Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl

Witam. Proszę udać się na badanie laryngologiczne z endoskopią i wykonać badanie słuchu, konsultację okulistyczną. Dalsze postępowanie zależne jest od ww wyników. Pozdrawiam. Katarzyna Bitowska.
Przyczyn może być wiele. Bez dokładnego wywiadu oraz badania nie jestem w stanie postawić diagnozy. Wygląda na napięciowe problemy i być może dobry fizjoterapeuta, który zajmie się kręgosłupem szyjnym oraz zwolnienie tempa życia, poprawa nastroju, wyeliminuje problemy. Oczywiście to tylko moja intuicja i nic poza tym. Nawet nie wiem ile ma pani lat oraz co pani robi na codzień. Nie jest moją intencją uspokoić panią. Diagozować trzeba się jak najszybciej. Zapraszam na wizytę.