Przez rok przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne (ovulastan). Zaczęłam przyjmowanie tabletek w ponied

2 odpowiedzi
Przez rok przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne (ovulastan). Zaczęłam przyjmowanie tabletek w poniedziałek gdy dostałam okres. Na początku okres wypadał w środę jednak po którymś miesiącu zapomniałam po tygodniowej przerwie zażyć tabletkę i zabrałam ją dopiero we wtorek a nie w poniedziałek tak jak powinno wypaść, w związku z tym okres przesunął się na czwartek. Miesiąc temu stwierdziłam, że nie będę się "zatruwać" i przestałam je zażywać. Wczoraj (poniedziałek) wystąpił okres- 4 dni wcześniej niż planowo powinnam dostać gdy brałam tabletki. Następnego dnia czyli we wtorek na wizycie ginekolog poinformowała mnie, że powinnam zażywać tabletki, ponieważ nie szkodzą więc postanowiłam do nich wrócić.
Powiedziała mi żebym dzisiaj zażyła tabletkę i tutaj pojawia się moje pytanie.

Jako, że okres dostałam wczoraj a dzisiaj jest już drugi dzień okresu powinnam mimo to zabrać tą tabletkę czy poczekać do następnego miesiąca?
Obawiam się, że Pani ginekolog mogła mnie źle zrozumieć i zaszło nieporozumienie.

Proszę o radę z góry dziękuję.
Pani doktor słusznie zaleciła wzięcie tabletki w 2 dc. Mozna zacząć pierwsze opakowanie leku ( a skoro zrobiła pani przerwe to zaczyna pani od nowa ) do max 5 dc.

Zwracam uwagę na słowo ZATRUWAĆ... tabletki antykoncepcyjne NIE zatruwają Pani organizmu. Proszę nie powtarzać takich stwierdzeń promowanych przez przeciwników antykoncepcji. Do czasu kiedy nie podejmie pani swiadomej decyzji o macierzyństwie moze pani bezpiecznie stosowac antykoncepcje POD WARUNKIEM regularnej kontroli lekarskiej. Ja zalecam moim zdrowym pacjentkom stosującym antykoncepcje hormonalną
1) USG piersi co roku
2) USG watroby co 2 lata
3) Panel badań krwi (uklad krzepniecia, próby watrobowe i lipidogram)
4) cytologia 1x w roku
5) badanie ginekologiczne + USG ginekologiczne najpierw co 6 miesięcy a jak w 3 kolejnych badaniach nic się nie dzieje to potem 1x roku

Prosze pamiętać ze przez pierwsze dwa miesiące stosowania KAZDEJ antykoncepcji wiekszość Pań czuje się ZLE: Bole piersi, niewielkie obrzęki powodujace wzrost masy ciała o 2-3 kg , obniżenie nastroju, spadek libido, suchość pochwy. Wszystkie te objawy w 3 miesiącu wyraźnie słabną a od 4 opakowania znikają i wraca doskonałe samopoczucie. Czasem (rzadko) kobiety czują się doskonale od 1 opakowania - ale to rzadkość.
Coś za coś.

Przeciwwskazaniem bezwzglednym do antykoncepcji estrogenno-gestagennej (pigułka dwuskladnikowa) są
- przebyta zakrzepica lub stwierdzona TROMBOFILIA (wada genetyczna np mutacja genu LEYDEN)
- niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych
- podejrzenie ciąży
- podejrzenie raka jakiegokolwiek narządu
- duza otyłość
- przewlekłe odwodnienie

Wskazaniem do natychmiastowego odstawienia antykoncepcji są
- silny ból głowy nie ustępujący po lekach przeciwbólowych trwający 3 dni
- neurologiczne nagłe zaburzenia widzenia lub mowy
- ból wzdłuż żył konczyn dolnych, podejrzenie zakrzepicy w kończynach , nagle występujace zapalenie żylaków
- unieruchomienie (po wypadku, złamania itd)
- niektóre guzy w wątrobie stwierdzone w USG
- niektóre guzy w piersiach stwierdzone w USG

Proszę zapamiętać: "W rekach głupca nawet gąbka jest niebezpieczna"

należy odczekać i rozpocząć od nowego cyklu