Przewlekłe zawroty głowy

3 odpowiedzi
Szanowni Państwo. Proszę o radę, ponieważ nie wiem już do kogo się zwrócić. Mam 26 lat. Od 4 miesięcy mam problemy zdrowotne. Zaczęło się od drętwienia i ucisku w potylicy i szyjnym odcinku kręgosłupa. Towarzyszyły temu zawroty głowy i nudności. Dolegliwości nasilały się w pozycji siedzącej. Myślałam, że jest to przeciążenie mięśni kręgosłupa, jednak dolegliwości nie ustępują już od 4 miesięcy. Mam stale zawroty głowy (uczucie wirowania otoczenia, kołysania się przedmiotów, wrażenie skołowania). Nie są to zawroty napadowe, lecz stałe - odczuwam je cały czas, nasilają się przy ruchach głową, nie mam tego uczucia gdy jestem w ruchu. Mój stan pogarsza się np. po jeździe samochodem, po dźwiganiu, bieganiu. Czuję silny ucisk w potylicy w okolicach C1, czasami drętwienie promieniujące do szczęki. Zaczęły odczuwać drżenia ciała głównie rąk, mrowienie skóry głowy i ból skóry głowy przy dotyku (w jednym miejscu). Mam nadwrażliwość na dźwięki i szumy uszne. Wykonałam już następujące badania:
- morfologię krwi (jest prawidłowa)
- ekg i echo serca (mam niskie ciśnienie i niski puls, ale już od kilku lat)
- usg doppler tętnic prawidłowe
- rezonans kręgosłupa szyjnego (zniesiona lordoza szyjna)
- rezonans głowy (wykonany w 2014 roku - kontrola torbieli szyszynki od 2011 roku)
- wizyta u laryngologa, który stwierdził, że brak zaburzeń równowagi nie wskazuje na przyczyny błędnikowe.
Problem z zawrotami głowy miałam już 6 lat temu przez kilka miesięcy. Nie znalazłam przyczyny, objawy z czasem ustąpiły i przez 5 lat nie miałam żadnych dolegliwości. Do tego momentu. Co mogę jeszcze zrobić, żeby zdiagnozować swój stan? Gdzie szukać pomocy? Co może być przyczyną ciągłych zawrotów głowy?
Szanowna Pani,proszę zgłosić się na konsultację do poradni neurologicznej i lekarz zdecyduje jakie jeszcze badania czy konsultacje trzeba wykonać. z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Szanowna Pani,
trochę nie rozumiem stwierdzenia, ,,że brak zaburzeń równowagi nie wskazuje na przyczyny błędnikowe"? - ale to pewnie przejęzyczenie. Problem na pewno wymaga konsultacji neurologicznej.
dr Andrzej Żytkowski
Doga Pani.
Trudno stawiać diagnozę nie badając pacjenta, sam opis nawet dosyć dokładny to trochę mało.

Zawroty głowy o charakterze wirowania otoczenia z towarzyszącymi nudnościami, nasilające się podczas ruchów głową albo przy zmianie pozycji ciała mogą być spowodowane zaburzeniami błędnikowymi. Niestety często jest to problem niedoceniany przez laryngologów. Niektóre ośrodki wykonują badanie ENG, które jest w stanie zróżnicować pochodzenie zawrotów głowy ( polecam dr Roman Stablewski).
Mało prawdopodobne by zawroty spowodowane zmianami w obrębie kręgosłupa szyjnego, po pierwsze poza zniesioną lordozą nie ma Pani zmian w badaniu MRI po drugie obraz usg tt domózgowych jest prawidłowy.

Pozostałe dolegliwości typu drętwienie w okolicy potylicznej z promieniowaniem do szczęki, mrowienie skóry głowy, nadwrażliwość na dotyk mogą być spowodowane neuralgią np nerwu potylicznego (lokalizacja mało precyzyjna w opisie).

Taki objawy może też powodować tężyczka- warto zrobić badanie: próba tężyczkowa w pracowni EMG.

Należy tez wziąć pod uwagę, co pewnie się Pani nie spodoba, tzw zaburzenia psychogenne, czyli objawy fizyczne wynikające z problemów natury emocjonalnej np. depresji, nerwicy itd. W tym wypadku wskazana byłaby konsultacja dobrego psychiatry, który nie zbagatelizuje problemu.