Przewlekłe obrzęki

6 odpowiedzi
Dzień dobry,

przeczytałam Pana artykuł dotyczący obrzęków limfatycznych. W związku z tym miałabym do Pana pytanie: Od 6 lat cierpię na obrzęk stóp. W zasadzie 6 lat temu zaczęła puchnąć stopa prawa, a po roku obrzęk pojawił się także na lewej stopie. Opuchlizna dotyczy tylko stóp (kostki, śródstopie i w najgorszych momentach troszkę powyżej kostek). Odwiedziłam wszystkich specjalistów: endokrynolog, kardiolog, gastroenterolog, ginekolog, neurolog, chirurg naczyniowiec, ortopeda, reumatolog, specjalista rehabilitacji medycznej. Wszystkie wyniki są prawidłowe: tsh, doppler, cholesterol ob, astat, alat, crp, kreatynina, badania w kierunku borelli, prolaktyna, estradiol, mocz, anty-tpo, ts3. Nie pomogły żadne prądy, naświetlania stóp, czy wirówki. Opuchlizna cały czas się utrzymuje. Nie pomogły: propranolol, spironol czy cyclo3forte. Miałam robione zdjęcia obu stóp. Jedyne odchylenia od normy to: wit. D3 na poziomie 18, podwyższony % limfocytów w każdej morfologii (miałam robionych około 6 przez ten czas), za wysokie ciśnienie - zwłaszcza puls. Brałam od 2009 Depakine Chrono do 2014. W badaniu kropli krwi wyszło, że mam w 70 procentach zakwaszone tkanki, choć poziom elektrolitów jest w normie. Dodam, że nigdy nie miałam problemów z wagą - mam 180cm wzrostu i ważę ok 63 kg.Po USG stóp jeden z lekarzy zapisał: niewielki obrzęk o charakterze limfatycznym. Stopy mnie pieką i drętwieją, drętwieją też łydki. Po nocy obrzęk ustępuje, choć nie całkowicie. Zdarzają się dni, gdy widzę na nich wszystkie żyły, a zdarzają się takie, gdy nie mogę założyć żadnego buta. W załączniku zdjęcie jak wyglądają praktycznie każdego wieczora. Dodam, że bez różnicy jest fakt, czy odpoczywam, czy pracuję cały dzień. Skóra w miejscu obrzęku jest ciastowata, i bez problemu mogę ten obrzęk przesunąć pod wpływem ruchu palców. Bez różnicy jest też temperatura, gdy stopy puchną: raz puchną, gdy jest gorąco, innym razem, gdy zimno. Bardzo proszę o opinię, czy to może być obrzęk limfatyczny? Czy jest sens podejmować leczenie w tym kierunku, czy może szukać przyczyny gdzieś indziej. Bardzo proszę o poradę.
Na podstawie podanych przez Panią danych trudno postawić jednoznaczne rozpoznanie. To co mogę zaproponować w chwili obecnej to próba leczenia objawowego. Najskuteczniejszym w przypadku obrzęków kończyn jest stosowanie ucisku. Rzeczywiście ciastowate obrzęki które występują u Pani mogą być pochodzenia limfatycznego. Proponuję rozpocząć stosowanie podkolanówek uciskowych w I st ucisku a po około miesiacu (gdy kończyny przyzwyczają się do ucisku) zmiana na II st

Podane objawy rzeczywiście mogą wskazywać na obrzęk o charakterze chłonnym, ale niepokojąca jest również niedowaga BMI ok 19. Na pewno należy wykonać badania poziomu b. całkowitego, albumin, transferyny oraz b. ogólne moczu. W razie prawidłowych wyników wskazana konsultacja.
Witam Panią, załącznika ta droga nie otrzymałem - jest to nie możliwe, myślę że warto spróbowac iść w tym kierunku. Chociaż więcej mógłbym powiedzieć po wizycie i obejrzeniu na żywo. Pozdrawiam.
Przede wszystkim kompresjoterapia,może być bierna ,np bandaże o krótkim naciągu lub czynna za pomocą specjalnych mankietów podłączonych do urządzenia sterującego lub specjalne masarze
Trudno leczyć przez internet... Na pewno powinna Pani kupić podkolanówki II klasa ucisku i je nosić codziennie w ciągu dnia. Na obrzęki to pomoże. Pozdrawiam M.Garbień
Witam
Myślę że jest to obrzęk idiopatyczny. Wykonała Pani szereg badań i konsultacji, które nie doprowadziły do ustalenia ostatecznego rozpoznania. Zazwyczaj w takiej sytuacji pomaga wyłącznie kompresjoterapia czyli leczenie uciskiem. Można zacząć od stosowania podkolanówek pierwszego stopnia ucisku w dzień. W nocy należy zadbać o elewację (niewielkie uniesienie) kończyn dolnych. W przypadku niewystarczającej poprawy można spróbować po jakimś czasie zastosować drugi stopień ucisku. Dodam, że kompresjoterapia zazwyczaj nie zmniejsza dolegliwości o charakterze neurologicznym tzn. pieczenia czy też drętwienia kończyn dolnych.