Przeskakujące palce u dłoni

3 odpowiedzi
Witam Panie Doktorze - mam problem z dłońmi a mianowicie przeskakują mi palce tj. środkowy i czwarty u lewej dłoni, u prawej tylko czwarty, do tego bolą mnie nadgarstki. Jestem młodą osobą aktywną fizycznie (28lat) - ćwiczę często na siłowni, nie jest to napewno wynik jakiegoś urazu, przeskakujące palce pojawiły się jakoś około lutego. Czym może to być wywołane, jakie badania by Pan zalecił aby rozpoznać co to takiego? Dodam tylko że przeskakiwanie palcy polega na tym iż jak je w pełni zegnę do pięści to z pełnego zgięcia oba palce tak jakby odbijają w górę nie idą płynnie.
Witam!
Opisane dolegliwości odpowiadają najpewniej dolegliwości nazywanej palcem trzaskającym lub zakleszczającym zapaleniem pochewek ścięgnistych
Spowodowane są zbyt ciasnymi pochewkami ścięgien lub zmianami w samych ścięgnach.
Jeśli dolegliwości nie ustępują po oszczędzaniu, warto pod kontrolą USG podać preparaty przeciwzapalne do pochewki ścięgna. Z reguły dolegliwości ustępują już po 1-szej iniekcji.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz

są to palce trzaskające czyli zakleszczajace zapalenie pochewek ścięgnistych. leczenie polega w pierwszej kolejnosci na stosowaniu leków przeciwzapalnych a gdy nie skutkują na iniekcjach sterydowych oraz fizjoterapii. W przypadku braku efektu kwalifikujemy do przecięcia troczka A1 (drobny zabieg chirurgiczny). Obecnosc kilku palców trzaskających wraz z bólami nadgarstków, szczególnie w takim wieku sugeruje koniecznośc wykonania badań w kierunku chorów reumatycznych. Z poważaniem, TŚ
Opis odpowiada rozpoznaniu palca trzaskającego. Początkowo można podać iniekcję z leku przeciw zapalnego a w razie utrzymywania się objawów leczenie jest operacyjne.
Pozdrawiam
dr n med Maciej Goch