przepuklina pępkowa i brzuszna

22 odpowiedzi
Witam. Mam pytanie dotyczące różnicy między przepuklina pępkowa K42.9 a przepuklina brzuszna K43.9.
Staram się odwoływać od opinii Konsultanta Medycznego który
uznał ,że przepuklina brzuszna to, to samo co przepuklina pępkowa . Dziękuję za jaką kolwiek odpowiedz.
Witam.
Przepuklina pępkowa to rodzaj przepukliny brzusznej

Każda przepuklina pępkowa jest także przepukliną brzuszną bo dotyczy ściany brzucha.
Inne przepukliny brzuszne to przepuklina kresy białej,pooperacyjne po operacjach brzusznych,których nie było przed opracją powstały w bliźnie po przebytej operacji.Są jeszcze inne ale pytanie było o różnice
przepuklina pepkowa dotyczy tylko pepka a brzusznamoże powstac w kazdym miejscu brzucha
Odpowiedź już udzielona.
Szanowny Panie, to nie to samo, ale przepuklina pępkowa jest przepukliną brzuszna, natomiast nie każda przepuklina brzuszna jest przepukliną pępkową. Pozdrawiam serdecznie.
Każda przepuklina pępkowa jest przepuklina brzuszną natomiast nie każda przepuklina brzuszna jest przepukliną pępkową.
Przepuklina pępkowa jest jedną z postaci przepukliny brzusznej.
Przepuklina pępkowa jest jednym z kilku rodzajów przepuklin ściany brzusznej. Klasyfikacja ICD 10 nie jest doskonała. Najlepiej zwrócić się o opinię do Zarządu Polskiego Klubu Przepuklinowego.
Pozdrawiam
Monika Bieniasz
przepuklina pępkowa jest specjalnym rodzajem przepukliny której naturalnymi wrotami jest poszerzony pierścień pępkowy jeśli jednak jest ona większa obejmuje także struktury powięziowe nad i pod uznałbym ją już jako brzuszną. Ma to także odbicie w sposobie zaopatrzenia ww.
Przepuklina pępkowa jest rodzajem przepukliny brzusznej :). Pozdrawiam
Każda przepuklina pępkowa jest przepukliną brzuszną ale nie na odwrót
Nie ma ścisłych definisji jak należy rozumieć poszczególne podtypy przepukliny według klasyfikaci ICD10. Ta klasyfikacja jest bardzo odległa od praktyki klinicznej i nomenklatury branżowej. Wydaje mi się że rozgraniczenie powinno się stosować dla odróżnienia przepukliny w pępku i poza nim.
Przepuklina pępkowa należy do przepuklin brzusznych
Chirurg badający oceni jakiego rodzaju przepuklina występuje u pacjenta. Przepuklina pępkowa jest rodzajem przepukliny brzusznej występującej w okolicy pępka i jest to zwykle niewielka przepuklina. Przepuklina brzuszne jako taka często określana jest, jeśli występuje np w innym, mniej typowym miejscu, choć większość przepuklin brzusznych ma też swoją specyficzną nazwę. Trudno jest się odnieść do tego zagadnienia. Ostatecznie rozstrzyga badanie lekarskie.
Witam!
Klasyfikacja ICD pozwala kwalifikowac schorzenia w sposób powtarzalny, no i zrozumiały dla statystyki:) Jedno pojęcie jest szersze (p.brzuszna) a drugie zawęża się do lokalizacji przepukliny brzusznej - w tym przypadku pierścień pępkowy (p.pępkowa).
Przepuklina brzuszna jest szerszym określeniem dla każdej przepukliny w obrębie powłok jamy brzueznej. Jak najbardziej przepuklina pępkowa jest przepuklina brzuszną, natomiast przepuklina brzuszna nie musi być tylko przepuklina pępkowa, może dotyczyć innych okolic (np pachwiny, blizny pooperacyjne, kresa Biała itp) pozdrawiam.
Przepuklina pępkowa jest rodzajem przepukliny brzusznej.
Witam,
Przepuklina pępkowa jest przepukliną brzuszną bo powstała w przedniej ścianie jamy brzusznej.
Przepuklina brzuszna to bardzo szerokie pojęcie ponieważ może dotyczyć każdego miejsca brzucha. Jeżeli powstaje w innym miejscu niż pępek to już nie jest przepukliną pępkową. Te dywagacje to jak dyskusje akademickie. Należy nazywać rzeczy po imieniu. Jeżeli przepuklina dotyczy pępka to jest pępkowa , jeżeli dotyczy innego miejsca to jest przepukliną brzuszną.
Jedną i drugą leczy się podobnie poprzez operację z użyciem siatki.
Pozdrawiam M.Garbień
Przepuklina brzuszna jest pojęciem szerszym niż pępkowa. Określenie to może obejmować kilka innych przepuklin np. kresy białej, pooperacyjna, i w tym pępkowa.
Dzień dobry.

Przepuklina pępkowa jest przepukliną brzuszną, a dokładniej jednym z rodzajów przepukliny brzusznej. Przepuklina brzuszna jest wiec pojęciem szerszym. Do przepuklin brzusznych należą - poza p. pępkową - przepukliny pachwinowe, kresy białej i inne.

Z poważaniem,
dr n. med. Michał Lewandowicz
Witam! Konsultant medyczny ma rację przepuklina pępkowa jest odmianą przepukliny brzusznej, występującej w konkretnym miejscu jakim jest pępek. Pozdrawiam
Najlepiej zasięgnąć opinii biegłego z chirurgii ogólnej. Po przeglądnięciu pełnej dokumentacji medycznej, badań obrazowych i protokołu operacyjnego jednoznacznie stwierdzi jaka jest prawidłowa odpowiedź. Ogólnie przepuklina pępkowa jest przepukliną brzuszną.