Przepuklina pachwinowa

2 odpowiedzi
Witam serdecznie
Jestem kobietą lat 30 i od" małego dziecka"mam tzw przepukline pachwinową
Mam w tej sprawie pytanie ?
Staramy sie z partnerem o potomstwo i czy taka przepuklina będzie dla mnie jakimś zagrożeniem w czasie ciąży jak i porodu.
Dodam ze jakiś bardzo niepokojących dolegliwości bólowych nie mam ,od czasu do czasu lekki bol w pachwinie i lekkie ściąganie.Nie wiem czy to istotne ale w czasie miesiączki pierwsi dzień odczuwam silne zaparcia i bol przy oddawaniu stolca (ale tylko w czasie pierwszego dnia miesiączki)Byłam dawno z tym u ginekologa i stwierdził ze to normalne w czasie miesiączki.
Wracając do przepukliny to idę w poniedziałek 7 listopada do chirurga by oglądnął i zadecydował co i jak.
Mimo wszystko wiem ze przepuklinę leczy się operacyjnie i to jest chyba ten powód dla którego tak zwlekam z zabiegiem.Ale skoro planujemy dziecko to wyjścia nie widzę.
Witam. Nie pomogę Pani ponieważ jestem chirurgiem stomatologicznym. Czy nie jest to widoczne na moim profilu? Pytam ponieważ jest Pani kolejną osobą z takim pytaniem. Pozdrawiam.

Dzień dobry. Bez zbadania Pani nie wiem, jakie są wrota przepukliny, więc trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na temat zagrożeń w czasie ciąży i porodu. Najgroźniejszym powikłaniem przepukliny jest tzw. uwięźnięcie, które grozi martwicą zawartości worka przepuklinowego. Ponadto podczas ciąży przepuklina może się powiększyć, a podczas porodowych bólów partych może dojść do uwięźnięcia. Radziłabym leczyć przepuklinę przed planowanym zajściem w ciążę. Ale oczywiście decyzja należy do Pani i Pani lekarzy prowadzących.
Pozdrawiam serdecznie.
Dr n. med. Monika Bieniasz