Przepuklina pachwinowa

6 odpowiedzi
Witam serdecznie
Jestem kobietą lat 30 .Od ,,małego dziecka,, mam przepuklinę pachwinową
Razem z partnerem planujemy potomstwo i stąd moje pytanie czy taka przepuklina nie będzie dla mnie zagrożeniem w ciąży jak i w czasie porodu.
Na 7 listopada mam wizytę u chirurga który obejrzy przepuklinę .Dolegliwości jakich takich nie mam od czasu do czasu lekki bol i takie ciągnięcie w dół.Wiem ze jedynym sposobem jej wyleczenia jest zabieg .Jaki czas po zabiegu możemy starać sie o dziecko.
Dodam ze mam w czasie miesiączki silne zaparcia jak i problem z oddawaniem stolca ale trwa to tylko 1 lub2 dni pierwsze miesiaczkowania,nie wiem czy to ma cos wspólnego z przepuklina ale pisze.Serdecznie pozdrawiam ???? Karolina
Po operacji najpóźniej po miesiącu można starać się o potomstwo.

Koniecznie musi Panią zbadać chirurg. Na podstawie rozmowy i badania ustali sposób dalszego postępowania. Czasem dobrze jest wykonać badanie USG pachwiny celem dokładnej oceny zawartości przepukliny. U kobiet częściej występują przepukliny udowe niż pachwinowe ale także wymagają zabiegu operacyjnego. Są dwie główne metody operacji - tradycyjna, cięcie w okolicy pachwiny i dostęp do przepukliny "od przodu" oraz metoda laparoskopowa - małe nacięcia na brzuchu, wypełnienie gazem jamy brzusznej i dostęp do kanału pachwinowego czy udowego od strony jamy brzusznej "od tyłu". Zwykle w obu metodach stosuje się siatkę polipropylenową, która wzmacnia, uszczelnia kanał pachwinowy i zabezpiecza przed nawrotem przepukliny. Po operacji zalecamy unikania wysiłków fizycznych przez miesiąc, myślę że po tym okresie można bezpiecznie starać się o dziecko. Trzeba też wiedzieć, że powiększająca się podczas ciąży macica zamyka, uciska kanał pachwinowy, zabezpiecza przed dostaniem się tam jelit i uwięźnięciem przepukliny. Dlatego proszę poradzić się też ginekologa, który będzie prowadził ciążę. Pozdrawiam, Janusz Orzechowski.
Pani Karolino tak jak Pani napisała jedyną metodą leczenia jest operacja, osoby które z przyczyn medycznych nie mogą być operowane (lub te które nie zgadzają się na operację) proponujemy zakładanie pasów przepuklinowych ale w Pani przypadku raczej te rozwiązanie nie jest najlepszym wyjściem. Moim zdaniem i tak rekomenduje swoim pacjentom można po około 3 miesiącach od operacji zacząć starania o potomstwo. Pozdrawiam.
Proszę skierować pytanie do odpowiedniego specjalisty. Jestem chirurgiem stomatologicznym.
Niestety jako stomatolog nie jestem kompetentna by udzielić porady. To dobrze, że wybiera się Pani do chirurga. Pozdrawiam
Dzień dobry. Bez zbadania Pani nie wiem, jakie są wrota przepukliny, więc trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na temat zagrożeń w czasie ciąży i porodu. Najgroźniejszym powikłaniem przepukliny jest tzw. uwięźnięcie, które grozi martwicą zawartości worka przepuklinowego. Ponadto podczas ciąży przepuklina może się powiększyć, a podczas porodowych bólów partych może dojść do uwięźnięcia. Radziłabym leczyć przepuklinę przed planowanym zajściem w ciążę. Ale oczywiście decyzja należy do Pani i Pani lekarzy prowadzących.
Pozdrawiam serdecznie.
Dr n. med. Monika Bieniasz