Przepuklina pachwinowa

9 odpowiedzi
Witam Państwa.
Zdiagnozowano u mnie kilka miesięcy temu obustronne przepukliny pachwinowe. Przepukliny są niewielkie (ledwo widoczne), odwracalne i nie powodują dolegliwości bólowych. Będę przez około pół roku za granicą (praca umysłowa) i w związku z tym czy mogę przesunąć ewentualny termin zabiegu i czy można operować obustronnie ? Czy taki zabieg jest mocno interwencyjny i bolesny oraz czy może powodować dolegliwości pooperacyjne których mógłbym się obawiać ze względu na konieczność zachowania ciągłości pracy. Jaką metodę zabiegu najlepiej wybrać, mam obawy przed zabiegiem laparoskopowym i znieczuleniem ogólnym. Przepraszam za tak wiele pytań i dziękuję za pomoc.
Janusz
Dzień dobry.
Odpowiedzi na te pytania pozostawiam chirurgom zajmującym się operacjami przepuklin codziennie.
Grzegorz Kierzynka

Jest możliwe postępowanie wyczekujące - czyli nic się nie robi a jedynie obserwuje, czy są jakieś zmiany w organizmie. Zgodnie z europejskimi standardami - przy obustronnej przepuklinie pachwinowej zalecana jest jedno-czasowa operacja laparoskopowa (obustronna wstawienie siatek) najlepiej z mocowaniem klejem lub bez mocowania siatek. Takie postępowanie jest zalecane aby było jak najmniej bólu po operacji.
Oczywiście można to rozłożyć na 2 operacji - jedna strona a potem - druga strona po kilku miesiącach. Wtedy może być to w znieczuleniu do kręgosłupa lub nawet miejscowym.
Szanowny Panie Januszu,
odpowiedzi na wszystkie Pana pytania powinien udzielić lekarz, który Pana badał i zdiagnozował te przepukliny. Każdy inny specjalista niebadając Pana, nie wie jakie to przepukliny, jakie są ich wrota, gdzie umiejscowiony pierścień wrót przepukliny itd. Jeżeli ma Pan wątpliwości proszę zgłosić się do innego lekarza i po badaniu na pewno uzyska Pan wszystkie potrzebne Panu informacje. Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiadam na pytania. 1. Można przesunąć termin zabiegu
2. można operować dwie przepukliny na raz ale tylko laparoskopowo w znieczuleniu ogólnym-wtedy szybko wraca się do zdrowia
3. inne metody tylko dla przepukliny po jednej stronie
Witam. Najlepiej operować pojedynczo. Można poczekać do powrotu. Będzie bolało po zabiegu. Metoda laparoskopowa jest bezpieczna. Ryzyko związane ze znieczuleniem jest jednak większe niż przy znieczuleniu podpajęczynówkowym.
Szanowny Panie,
termin zabiegu i jego rodzaj powinien Pan ustalić z lekarzem, który będzie Pana operował. Bez zbadania Pana, nie podejmuję się konsultacji.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Zabieg może być wykonany planowo później. Można operować tak metodą laparoskopową, jak i metodą tradycyjną.
Witam, obustronnie w jednym czasie można operować tylko laparoskopowo. Uważam, ze ten rodzaj zabiegu jest lepszy dla pacjenta, znacznie szybciej wraca do pełnej aktywności. Jest to jednak zabieg w znieczuleniu ogólnym. Zabieg klasyczny można wykonać w znieczuleniu podpajęczynówkowym, jednak można wtedy zoperować jedna stronę, i pacjent dłużej dochodzi do pełnej aktywności. Po pierwszym pacjenci maja 2 tygodnie zwolnienia standardowo a po drugim 4 tygodnie. Są jednak pacjenci którzy po tygodniu wracają do pracy. W razie dodatkowych pytań proszę pisać. Pozdrawiam
przepuklina obustronna kwalifikuje się do zabiegu jednoczasowego laparoskopowo - metoda TAPP. Nie wszystkie ośrodki wykonuja takowe zabiegi. Popytać warto i w dogodnej chwili sie zapisać. Pozdrawiam.