przepuklina

10 odpowiedzi
Witam.Lekarz chirurg stwierdził u mnie przepuklinę brzuszna po badaniu palpitacyjnym brzucha i dał skierowanie na zabieg ale w trakcie umawiania na termin zabiegu drugi lekarz postanowil zrobić usg i po tym stwierdził ze nie stwierdza przepukliny ponieważ w obrazie usg jej niewidzi i odesłał mnie z kwitkiem.Z dolegliwościami zmagam się już ponad dwa lata.Mam duży brzuch przy czym jak napije się szkalnke wody od przybiera na objetosci nad pępkiem mam uwypuklenie które idzie spod mostka.Przy dotyku tego uwypuklenia odczuwam bol jak również badaniem w pempku tez czuje bol. Często mnie muli jak zjem robi mi się niedobrze.Jak wiąze buty i zegne się w pasie to w tym miejscu gdzie mam wybrzuszenie czuje bol i od razu mnie mdli.Od dłuższego czasu niepotrafie spac na brzuchu czuje jak by włożono mi do brzucha piłke która cały czas mnie gniecie.Mało co jem bo brzuch bez objadania się wygląda na 7 miesiąc ciązy.podczas kaszlenia odczuwam bol brzucha,czasami dostaje dość ostre bole które po około 20 minutach mijaja przy czym zlewam sie z bolu potem i mam wrazenie jakby jelita się skrecały.Miałam robiona tomografie komputerowa jamy brzusznej która nic niewykazala wszystkie narządy sa prawidłowe.Miesiac temu miałam robioną gastroskopie która tez wyszła wporzadku.Moje pytanie czy faktycznie jest to przepuklina mimo ze lekarz na usg stwierdził inaczej? Proszę o szybką odpowiedz bo warjuje dolegliwości sa bardzo uciążliwe.
Dzień dobry.
Opisywane dolegliwości sugerują rozstęp mięśni prostych brzucha. Rozstęp mięśni prostych brzucha to rodzaj przepukliny. W tym przypadku mięśnie proste brzucha rozchodzą się i wypukla się otrzewna. ale bez typowego worka przepuklinowego. Rozpoznawanie tego schorzenia na podstawie obrazu USG nie zawsze jest możliwe.
Według mnie i opisywanych dolegliwości to powinno być operowane z wykonaniem plastyki

Witam. Problem, który pani opisuje dotyczy zakresu Chirurgii Ogólnej, ja tym czasem zajmuję się Chirurgią Stomatologiczną. Pozdrawiam
Tak jest to możliwe,szczególnie jeżeli przepuklina jest w fazie początkowej może dawać duże dolegliwości bólowe.Drugi problem to chyba niewłaściwe odżywianie ale to już inny problem
Prawdopodobnie tak
Bez badania pacjenta nie umiem postawić diagnozy. Zwykle badanie tomograficzne jest rozstrzygające - albo jest przepuklina albo jej nie ma. Jeżeli w tomografii ściana brzucha jest prawidłowa - to przyczyna bólu jest gdzie indziej.
Szanowna Pani,
aby potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie, musiałabym Panią zbadać.
Proszę udać się na wizytę do innego chirurga.
Szanowna Pani, na podstawie przedstawionych przez Panią objawów nie można jednoznacznie postawić rozpoznania. Prawidłowe rozpoznanie choroby można orzec tylko na podstawie przedstawionych przez Panią dolegliwości oraz badania klinicznego brzucha. Bez takiego badania żaden lekarz nie ma możliwości rzetelnej oceny co Pani jest. Zapraszam na badanie i pozdrawiam.
Bez badania i przez internet trudno jednoznacznie sie do tej sytuacji odnieść. Dolegliwości opisane mogą ale nie muszą mieć zwiazek z przepukliną. Rozmowa w takich sytuacjach daje szanse na ustalenue wlasciwego postepowania. Kwestia rozmiaru brzucha w takich sytuacjach nie dość ze utrudnia postawienie właściwego rozpoznania to zwieksza ryzyko ewentualnego zabiegu plastyki przepukliny. Wydaje mi sie ze warto zacząć od wdrozenia wlaściwych zachowań zywieniowych i porady dietetyka. Moze sie wtedy okazac ze gro opisanych powyzej dolegliwości ustapi
Szanowna Pani,
zasadnicze znaczenie ma badanie kliniczne. Przepukliny nie da się zdiagnozować przez internet. Myślę, że warto byłoby zaciągnąć opinii chirurga, specjalizującego się w leczeniu przepuklin. W USG - kiedy pozycja ciała jest rozluźniona - przepuklina może nie być widoczna, ale powinna ujawnić się po napięciu mięśni brzucha.
Badanie obejmuje również wywiad w kierunku przebytych operacji brzusznych i możliwości powstania wewnętrznych, śródotrzewnowych zrostów, które również mogą powodować opisywane przez Panią dolegliwości.
Życzę powodzenia w diagnostyce i szybkiego rozwiązania problemu,
dr M. Lewandowicz