Przemieszczenie krążka SSŻ

2 odpowiedzi
Witam, poniżej podam opis mojego rezonansu magnetycznego. Sprawa dotyczy stawu skroniowo-żuchwowego. Dotychczasowe opinie lekarzy po konsultacjach opierają się na zakupieniu i wykonaniu szyny relaksacyjnej i nieprzemęczaniu owego stawu, chciałbym wiedzieć czy ten opis rezonansu zmienia coś w tej sprawie i pomaga znaleźć skuteczniejszą, bądź szybszą metodę leczenia. Ścierają mi się również zęby. Cała historia zaczeła się od tego, że pewnego dnia zacząłem odczuwać strzelanie w ssż po prawej stronie, zlekceważyłem to i po kilku dniach staw zaczął przeskakiwać co powodowało uciska ale po paru ruchach szczęką wracało na miejsce. pewnego ranka obudziłem się z już w ten sposób przestawionym stawem i do dziś (było to ponad miesiąc temu) jest on w takim stanie. z każdym tygodniem chrupania i strzelania jest więcej a zaczyna się również pojawiać ból i boję się, że ta profilaktyka w postaci szyny nie wystarczy. Utrudnia mi to życie i proste czynności jak rozmowa czy nawet spanie innaczej niż na plecach. Czy jesty jakaś szybsza i skuteczniejsza metoda niż wspomniana przeze mnie profilaktyka? biorę też przepisany Sirdalud, troche pomaga ale nie przynosi efektów.
Oto opis niedawno zrobionego rezonansu (mam go na płycie):

BADANIE MR STAWÓW SKRONIOWO-ZUCHWOWYCH:
W lewym stawie skroniowo-zuchwowym widoczne jest w zwarciu doprzednie przemieszczenie krazka stawowego (pasmo tylne
na godzinie 9.00) ulegajace redukcji w odwiedzeniu zuchwy, przy czym pasmo tylne w odwiedzeniu kieruje sie do dołu za
głowa zuchwy. Bez wysieku w stawie. Struktury kostne w normie.
W prawym stawie skroniowo-zuchwowym widoczne jest prawidłowe połozenie krazka stawowego w zwarciu i jego prawidłowa
ruchomosc w odwiedzeniu zuchwy. Bez wysieku w stawie. Struktury kostne w normie. Pogrubienie strefy dwublaszkowej.
Ruchomosc w stawach zachowana nieco asymetrycznie - w odwiedzeniu zuchwy, lewa głowa zuchwy połozona pod szczytem
guzka stawowego a głowa prawa na dolnej czesci stoku tylnego.
Struktury miesniowe zachowane symetrycznie.
Szyna relaksacyjne jest w pierwszej fazie leczenia dobrym rozwiązaniem, może być wstępną lub jedyną metodą leczenia. Co dalszych kroków postępowania proponuje konsultacje z lekarzem prowadzącym.

Szanowny Panie,

Z opisu wynika iż istnieje zaburzenie w pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Z Pana relacji natomiast wynika że istnieją też dolegliwości bólowe i problem ze zgryzem. Istnieje wiele metod leczenia dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego i proces diagnostyczny jest nieco skomplikowany. Z tego co Pani pisze, wydaje się być odpowiednim przebudowa zgryzu lub leczenie ortodontyczne, w zależności od warunków zgryzowych. Niekiedy w trakcie takiego leczenia wykonuje się szynę zgryzową, stąd zapewne propozycje lekarzy, z którymi się Pan konsultował.

Pozdrawiam, Michał Jonasz