przed świetami miałem zrobiony zabieg z badaniem histopatologicznym z szyi z którego wyszło rak pods

1 odpowiedzi
przed świetami miałem zrobiony zabieg z badaniem histopatologicznym z szyi z którego wyszło rak podstawokomurkowy: z wypisem : Rak podstawnokomurkowy "zmiana wycieta w całości. w granicach zdrowej tanki ." czy jest sie czego obawiać ?? np przeżutów.......

Miałem to przedawnione gdyż poprzedni dermatolog wdrozył niewłasciwie leczenie jakieś pecherzyki (poczatkowo takie były ) , po tem zrobiły sie blizny nadrzerki czaso podgoiło i nastąpił nawrót , nadrzerki z czasem wydzielina płynna z lekim krwawieniem bez efektów ...... wiec zmieniłem dermatologa...
Bo je sie bo już choruje na gruczolaka przysadki od lat. .... lekko zawyrzony wynik z wątroby "alt" leczenie wdrozone sptwierdzone stłuszczenie przez lekarza zakaźnika usg jamy brzusznej bez jakich kolwiek innych zmian zwyjatkiem stłuszczenia.
czy jest śie czego obawiać....???
Szanowny Panie,

Rak podstawnokomórkowy jest częstym złośliwym nowotworem skóry związanym z przewlekłą ekspozycją skóry na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Statystycznie rozwinie się on w ciągu życia u co 3 Polaka.

Ma on ekstremalnie niską zdolność do tworzenia przerzutów (na tyle niską, że w wielu opracowaniach określa się, że nie przerzutuje), ale prowadzi do stopniowego powolnego niszczenia okolicznych tkanek. W związku z tym, w większości przypadków leczeniem z wyboru jest leczenie chirurgiczne z doborem właściwego marginesu zależnego od lokalizacji raka, jego podtypu i wcześniej stosowanych metod leczenia. Podwyższony poziom ALT nie jest związany z rakiem.

Jeżeli zmiana została wycięta w całości - ryzyko nawrotu jest niskie. W przypadku gdyby zauważył Pan pojawienie się guzka, plamy czy strupa w obrębie blizny najprawdopodobniej konieczny będzie kolejny zabieg chirurgiczny. Rak podstawnokomórkowy nie jest zabójczym nowotworem. Należy go traktować jako defekt kosmetyczny. Najlepsze efekty estetyczne uzyskuje się gdy rozmiar guza jest niewielki, a jego usunięcie nie nastręcza problemów.

Po wystąpieniu raka podstawnokomórkowego ryzyko rozwoju kolejnego guza wynosi ok. 30% (statystycznie najczęściej drugi rak zajmuje skórę pleców). Stąd, zaleca się coroczną kontrolę dermatoskopową całego ciała w celu wczesnej identyfikacji zmiany nim stanie się klinicznie zauważalna.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV