Przecięcie żyły w stopie

18 odpowiedzi
W wyniku drobnego wypadku, przecięciu uległa dziś jedna z żył w grzbiecie mojej stopy (na 100% żyła została przerwana). Nie chcąc panikować, sam opatrzyłem ranę. Minęło kilka godzin i krwawienie niema zupełnie ustało. Wiem, że w takim wypadku wskazana jest konsultacja lekarska, jednak czy jest ona konieczna? Przecięcie jednej żyły może mieć jakieś negatywne skutki dla całej kończyny czy przy niewielkim urazie jest to raczej neutralne dla organizmu? I najważniejsze pytanie - czy w takim wypadku każdorazowo konieczne jest połączenie przerwanego naczynia przez chirurga czy może natura jest w stanie sama sobie z tym poradzić? :-)
Maciek
Szanowny Panie,
w przypadku przecięcia żyły, krwawienie nie ustaje samoistnie. Przeciętą żyłę należy podwiązać lub zrekonstruować (połączyć oba końce ze sobą). Większość krwi (80%) z kończyny dolnej odpływa układem żył głębokich (żyły leżące głęboko w pobliżu jednoimiennych tętnic). Zazwyczaj uszkodzenie żyły powierzchownej nie powoduje problemu z wyjątkiem sytuacji, gdy w tej samej kończynie występuje zakrzepica żył głebokich.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz

Przecięcie jednej powierzchownej żyły jest bez znaczenia dla zdrowia. Przy złym zaopatrzeniu rana może ropieć. Zwykle przy uszkodzeniach pojedynczych powierzchownych naczyń żylnych nie stosuje się żadnego odtwarzania ciągłości.
Szanowny Panie, przecięcie każdego naczynia może skutkować negatywnymi następstwami. Należy skonsultować się z lekarzem, który naocznie oceni całość urazu i podejmie decyzje o odtworzeniu ciągłości naczynia (jeśli będzie to możliwe). Pozdrawiam.
Za dużo gdybania. Jeżeli są wątpliwości najlepiej zgłosić się do lekarza. Niech każdy robi to co do niego należy.
Witam . Nie ma powodów do jakiejkolwiek interwencji chirurgicznej
Prawdopodobnie w wyniku tego urazu została uszkodzona jedna z powierzchownych żył grzbietu stopy. W przypadku braku krwawienia i braku narastającego krwiaka rana powinna się zagoić. Najczęściej konieczności naprawy wymagają uszkodzenia żył głębokich, ponieważ w takich przypadkach może zostać zaburzony odpływ krwi z kończyny dolnej.
Witam, może Pan być spokojny. Taka rana i przecięcie żyły nie jest dla życia groźne. Opatrunek wystarczy.
Pozdrawiam M.Garbień
Witam! uszkodzenie pojedynczej żyły w tym miejscu nie powinno mieć negatywnych skutków dla kończyny. Wskazana wizyta u lekarza przy utrzymującym się obrzeku lub sinieniu stopy. Pozdrawiam
Najczęściej przecięcie drobnego, skórnego naczynia żylnego nie wymaga zaopatrzenia chirurgicznego, jedynie opatrunku uciskowego. Nie ma też odczuwalnych, negatywnych skutków takiego uszkodzenia. Jeśli krwawienie z przerwanego naczynia nie ustaje mimo ucisku należy odwiedzić chirurga w najbliższym oddziale ratunkowym.
Odtworzenie naczynia żylnego jest niepotrzebne ze względu na krążenie oboczne.Ale profilaktyka przeciwtężcowa wymaga wizyty przynajmniej u lekarza rodzinnego
Panie Maćku,

jeżeli Pan nadal żyje, z ulgą stwierdzam, że natura poradziła sobie z problemem. Zwykle mamy kilka równolegle biegnących naczyń, z których jedne mogą przejmować funkcję innych. Ale jak sam Pan zauważył, lepiej takie rzeczy konsultować ze specjalistą.

Życzę bezpiecznego obchodzenia się z własnymi kończynami,

dr Michał Lewandowicz
Dzień dobry
Uszkodzenia żył powierzchownych nie są zazwyczaj niebezpieczne (problemem może być krwawienie). Głównym elementem leczenia jest prawidłowe zaopatrzenie rany. W razie wątpliwości wskazna jest ocena chirurgiczna.
Pozdrawiam
Proszę to pytanie skierować do chirurga naczyniowego. Pozdrawiam.
Drogi Panie. Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. nie widziałem bowiem Pana stopy. Zwykle uszkodzenie naczynia pojedynczego naczynia żylnego układu powierzchownego nie ma istotnego organizmu na funkcjonowanie organizmu. O ile rana się będzie dobrze goić i nie będzie krwawić nie ma bezwzględnej potrzeby konsultacji lekarskiej. naczynia żylne tworzą bowiem sieć naczyń i krew spokojnie znajdzie sobie krążenie oboczne. Gdyby jednak miał Pan wątpliwości co do poprawności gojenia rany najlepszym rozwiązaniem jest wtedy wizyta u chirurga.
Nie jestem w stanie pomóc Panu przez internet, nie da się nic powiedzieć bez zbadania pacjenta.
Dzień dobry. Trudno jest diagnozować i opiniować przez internet ale uraz jaki Pan opisuje zwykle nie niesie za sobą konsekwencji. W razie wątpliwości najlepiej pokazać się lekarzowi, gdyż rana może wymagać innego zaopatrzenia np szycia skóry.
Na szczęście układ żylny w obrębie stopy jest dobrze rozwinięty i uszkodzenie jednej żyły, zwłaszcza powierzchownej nie wpływa krążenie krwi.
Każdą ''poważniejszą'' ranę , zwłaszcza jeśli jest uszkodzenie naczynia dobrze jest by zobaczył/zaopatrzył chirurg i ocenił konieczność interwencji/szycia itp.
Dzień Dobry,
Przecięcie pojedynczej żyły na stopie nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji. Nie wykonuje się rekonstrukcji tych naczyń. Ewentualnym wskazaniem do interwencji może być krwawienie z rany- wówczas uszkodzone naczynia jest podwiązywane.
Z poważaniem
Michał Kuklo