Przebarwienia potrądzikowe

8 odpowiedzi
Witam
Moja 16 letnia córka od kilku lat zmaga się z trądzikiem. Leczenie u dermatologa nie przynosi większej poprawy. Na twarzy i ramionach ma liczne przebarwienia potrądzikowe ( nie pomagają żadne maści i smarowidła).Przebarwienia pojawiają się praktycznie po każdej większej zmianie. Wykonywane miała badania hormonalne i morfologia, wyniki w normie, nieznacznie podwyższony poziom testosteronu ( lekarz stwierdził, że to nie ma znaczenia). Dodatkowo od dłuższego czasu ma problem z włosami: wypadanie, przetłuszczanie, nawracający łupież, ostatnio zaczęły pojawić się pojedyncze odbarwione włosy ( siwe???). Co robić dalej i jak jej pomóc. Kolejne wizyty u specjalistów nie przynoszące żadnych efektów powodują, że nie bardzo wiem gdzie mam się z nią udać.
Bardzo trudno jest państwu pomóc nie znając wszystkich szczegółów w tej sytuacji konieczna będzie wizyta u specjalisty dermatologa i spokojne przeanalizowanie wszystkich objawów zrobienie badań i prawidłowe leczenie zapraszam do Preibisz Skindoktors

Witam,
jeżeli zewnętrze leczenie nie przynosi efektu trzeba pomyśleć o doustnym leczeniu izotretynoiną.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Nie napisała Pan jaki sposób leczenia dotychczas był stosowany, trudno jest więc udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi. Najskuteczniejszą metodą leczenia trądziku są retinoidy. Jeśli do chwili obecnej nie podjęto takiego leczenia proszę poszukać w swojej okolicy doświadczonego lekarza dermatologa, który potrafi leczyć tymi środkami. Leczenie jest bardzo trudne, uciążliwe, wymagające cierpliwości pacjenta i olbrzymiej wiedzy lekarza. Skuteczność całkowitego wyleczenia trądziku na zawsze wynosi aż 80%, warto więc spróbować.
Szanowna Pani,

Trądzik u młodzieży jest związany z okresem dojrzewania. Przez okres wahania hormonów będą one wpływały na nasilenie produkcji łoju, a więc i na powstawanie zaskórników. Nie napisała Pani jakie leczenie było już używane (leki, dawki, okres leczenia, efekty). Przebarwienia potrądzikowe zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku miesięcy gdy nie są eksponowane na słońce, w przeciwnym razie może to zając więcej czasu.
Jakie badania hormonalne miała wykonywane córka? Byćmoże warto byłoby je poszerzyć, skoro obserwuje Pani zwiększone wypadanie włosów i ich przetłuszczanie, a testosteron było podwyższony. O tym musi zdecydować lekarz prowadzący. Bez tych informacji, dobranie skutecznego leczenia nie będzie możliwe, a problem może nawracać.

Z Piaseczna do Warszawy jest niedaleko. Polecam wybrać się do dr Ewy Ring do High-Medu na Bielanach. Dr Ring skrupulatnym diagnostą i jestem przekonany, że pomoże Pani córce.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Witam serdecznie
Jeżeli leczenie miejscowe ma niewielką skuteczność należy pomyśleć o leczeniu ogólnym. Możliwe jest włączenie antybiotyku doustne w połączeniu z leczeniem miejscowym. W ciężkich i opornych przypadkach trądziku możliwe jest leczenie pochodną witamin A (izotretinoina). W przypadku powstawania przebarwień w miejscu zmian trądzikowych zazwyczaj zmiany te ustępują samoistnie, niestety zajmuje to kilka-kilkanaście miesięcy. Możliwe jest przyspieszenie usuwania zmian za pomocą laserów czy peelingów. Gorszą opcją jest gdy po zmianach trądzikowych powstają blizny zanikowe, wtedy zaleca się szybkie włączenie terapii doustnych w celu niwelowania tego procesu, a następnie leczenie blizn. Z powodu podwyższonego poziomu hormonów w wieku nastoletnim dochodzi również do pojawienia się nadmiernego łojotoku, co jest jedną ze składowych powstania trądziku i łupieżu (łojotokowego zapalenia skóry). Co do wypadania włosów poleciłbym wykonanie badania żelaza i ferrytyny we krwi, witaminy D3, a następnie wykonanie badania trichoskopowego. Powinno się jeszcze wykonać TSH, fT3 i morfologię, jednak jak widzę z opisu były wykonane. Trichoskopię wykonują dermatolodzy zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób włosów, jest to badanie szybkie i bezbolesne
Witam! Przede wszystkim należy rozpocząć leczenie trądziku. nie wiem, czym córka jest leczona, ale obecnie posiadamy leki na tyle skutecznie działające, że trądzik daje się wyleczyć. Przebarwienia pozapalne to mniejszy problem, ponieważ kilka miesięcy po wyleczeniu trądziku ustępują. Nie trzeba z nimi nic robić, po prostu znikną. Należy w tej chwili zając się tym, aby nie pojawiały się nowe grudki i krosty. Niezbędne jedt leczenie specjalistyczne. Pozdrawiam
Należy wykonać szczegółowe badania- podwyższony testosteron niepokoi- należy wynik powtórzyć. W zależności od objawów - zalecam rozszerzenie badań dodatkowych. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Witam,
Wymagana jest konsultacja dermatologiczna celem dokładnego ogladnięcia skory i poglebienia diagnostyki m.in o badanie trichoskopowe. Do rozwazenia jest wlaczenie leczenia doustnego .Zapraszam na wizyte