Proszę o wyjaśnienie co oznacza, linijne pęknięcie pogranicza rogu tylnego i trzonu MM oraz PCL zach

Proszę o wyjaśnienie co oznacza, linijne pęknięcie pogranicza rogu tylnego i trzonu MM oraz PCL zachowane, nadmierne wygięte ku tyłowi.

Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej (MM - meniscus medialis) jeśli nie powoduje bloku stawu i ograniczenia funkcji można zbagatelizować i leczyć zachowawczo. Wizadło krzyżowe tylne (PCL - posterior cruciate ligament) nieuszkodzone, ale rozciągnięte stąd nadmiernie wygięte ku tyłowi, może powodować tylną niestabilność stawu (m. in. przeprost)

Dzień dobry!

Sformułowanie z pytania oznacza to, że występuje pęknięcie łąkotki przyśrodkowej (MM) w kształcie linii na granicy jej trzonu i rogu tylnego, więzadło krzyżowe tylne jest zachowane (PCL), nieco nadmiernie wygięte ku tułowi.

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: Konsultacje ortopedyczne - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

lek. Bartłomiej Dobosz
lek. Bartłomiej Dobosz Ortopeda, Chirurg, Lekarz sportowy Oświęcim
MM to skrót zwykle oznaczający łąkotkę przyśrodkową, a PCL to najprawdopodobniej więzadło krzyżowe tylne, zach - myślę że zachowane.

lek. wet. Anna Macieszko
lek. wet. Anna Macieszko Weterynarz, Chirurg, Ortopeda Ożarów Mazowiecki
Jestem lekarzem weterynarii, nie pomogę

Opisywane jest uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej. W zależności od obrazu klinicznego kwalifikuje się do leczenia artroskopowego, lub w szczególnych przypadkach do leczenia zachowawczego (najczęściej gdy istnieje na tle zmiana degeneracyjnych/zwyrodnieniowych)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

Wybierz specjalizację lekarską, do której chcesz skierować pytanie

Wszystkie treści opublikowane na portalu ZnanyLekarz.pl mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą być traktowane jako substytut porady medycznej.