prosze o rade

10 odpowiedzi
mam duzy brzuch i miałam złamany ledzwiowy odcinek kregosłupa co mam zrobic jak jesc i jak cwiczyc Jakie warzywa i owoce.
Dzień dobry!
Nie jestem w stanie udzielić tak obszernej porady bez spotkania, wywiadu i poznania Pani problemów szerzej. Proszę pamiętać, że dietetyk równie mocno co lekarz odpowiada za zdrowie Pacjenta i nie wolno nam "radzić w ciemno". Łatwiej odpowiada się na sprecyzowane pytania.Zapraszam na wizytę!
Barbara Dąbrowska-Górska

Witam

Aby udzielić Pani skutecznej porady jak i co jeść potrzebuję więcej informacji na temat Pani stanu zdrowia oraz aktualnej diety. Najszybciej taką poradę może Pani uzyskać podczas indywidualnej konsultacji. Kontakt do mnie podany jest w części profilu - informacje o lekarzu. Ćwiczenia najlepiej jeżeli ustali Pani doświadczony fizjoterapeuta. Pozdrawiam serdecznie Anna Englisz
Dobry wieczór! Bez wywiadu i konsultacji nie potrafię Pani odpowiedzieć na to pytanie. Każdy jest inny i wymaga innych interwencji. Jedną w miarę uniwersalną zasadą jest to by owoców nie spożywać na noc.
Pozdrawiam serdecznie.
Dobry wieczór, cieżko mi odpowiedzieć na pytanie i pomóc przy tak ogólnych informacjach.
Potrzebowałabym zdecydowanie szerszy obraz obecnej sytuacji. Pozdrawiam
Zalecam udać się do dietetyka,to sprawa indywidualna. Dietetyk przeprowadzi wywiad medyczno-żywieniowy i ustali zasady planu żywieniowego.
Ciężko odpowiedzieć na wszystkie pytania przez internet. Najlepiej gdyby przyszła Pani do gabinetu, bym mogła spojrzeć na Pani problemy szerzej. Warzywa i owoce można jeść każde,na tzw"duży brzuch" (czyli otyłość wiscelarna/androidalna) składa się wiele czynników.Za tą otyłość odpowiadają głownie nadnercza, wysoki poziom kortyzolu.. więc jak Pani widzi problem jest bardziej złożony. Zapraszam na wizytę w celu dobrania odpowiedniej diety dla Pani.
Nie udzielam konsultacji emailowych tj. bez badania, pomiarów i wywiadu z pacjentem. Zapraszam na wizytę.
Niestety nie mam żadnych informacji na temat Pani stanu zdrowia oraz aktualnej masy ciała, wzrostu, obwodów. Nie można zalecać co jeść i jak ćwiczyć bez dokładnego wywiadu żywieniowego gdyż nie będą to indywidualne wytyczne, które skutecznie umożliwiają redukcję masy ciała. Każdy rodzaj warzyw powinien być rekomendowany (w zależności oczywiście od schorzeń towarzyszących) do większości spożywanych posiłków. Należy je spożywać w formie surowej, gotowanej na parze lub pieczonej. Należy zrezygnować z gotowych surówek, dań ze słoiczków oraz dodatków gotowych sosów.
Jeśli chodzi o ćwiczenia, to najlepiej skorzystać z pomocy rehabilitanta. Natomiast jeśli chodzi o dietę, to pytanie jest mało doprecyzowane, więc odpowiedź może być bardzo szeroka. Wszystkie warzywa są wskazane, jeśli nie ma innych przeciwwskazań ( alergii, problemów żołądkowo-jelitowych itd). Owoce również są zalecane w racjonalnej diecie, ale w ilości mniejszej niż warzywa. Jeśli u Pani/a występuje otyłość brzuszna, na pewno ważne jest ograniczenie energetyczne diety, by doprowadzić do ujemnego bilansu energetycznego.
Zapraszam do kontaktu!
Bożena Czabaj Brauntsch
Witam serdecznie,
Tak jak piszesz to praca nie tylko dla fizjoterapeuty ale również dla dietetyka (a może również dla trenera personalnego). Powszechnie wiadomo, że otyłość nie sprzyja organizmowi tym bardziej po urazie ortopedycznym kręgosłupa. Jeśli chodzi o dietę do mogę podpowiedzieć o diecie wysoko zasadowej. Jeśli chodzi o ćwiczenia to trzeba na początku odpowiedzieć sobie na pytanie jaka to otyłość, co mogłeś do tej pory wykonać i w jakiej kondycji jest Twój organizm. Następnie trzeba odpowiedzieć na pytanie jakie to było złamanie a dopiero zastosować odpowiedni dobór ćwiczeń. Polecałbym skorzystanie z usług dobrego terapeuty manualnego a następnie zabrał się za ćwiczenia.
Zapraszam na wizytę.

Pozdrawiam
mgr Mateusz Szelągowski