prosze o poradeco

3 odpowiedzi
Witam pani doktor Opiekuje się mamą w wieku 86 lat mama lezy w łózku juz dwa lata stwierdzono demencje i otempienie dostaje kwetaplex 25 mg 1-1-2 a do tego depakine 288,2mg/5ml 3razy po 100 mg i nie widze poprawy cągle woła jest niespokojna cały czas rusza nogami odkrywa się przykrywa ogląda swoje ręnce ciągle się modli ma zawroty głowy niemoze ulerzec spokojnie w łózku nie wiem co mam robic prosze o pomoc
Dzień dobry,
jeśli mama ma lekarza prowadzącego to warto jednak z nim omówić leczenie mamy,bo zna pacjentkę najlepiej i historię leczenia wczesniej.Zaburzenia zachowania i inne natury psychicznej u osób z otępieniem są częste, ale tez warto sie przyjrzeć i mieć na uwadze ogólny stan zdrowia czyli choroby somatyczne towarzyszące, z powodu których mama zapewne bierze inne leki, może warto poprosić o wizytę lekarza POZ, zrobić badania labolatoryjne, bo wszelkie nieprawidłowości tez mogą pogarszać stan psychiczny i powodować objawy psychiczne, m.in.pobudzenie i niepokój. Ból tez może wpływać na zachowanie mamy. Lekarz psychiatra po osobistej ocenie stanu psychicznego może zmieniac leczenie i dobierać dawkowanie leków aby zmniejszyc objawy psychiczne,ale czasem nie uzyska się w pełni poprawy, to taka specyfika choroby. Dobór leków bywa trudny, bo starzejący się mózg i zmiany chorobowe związane z otępieniem powodują, że leki mogą być mnie skuteczne. Pytanie czy mama bierze tzw. leki przeciwotępienne też. Sytuacja wymaga na pewno oceny stanu mamy tez pod kątem ogólnego stanu zdrowia i innych schorzeń, które mogą wpływać na stan psychiczny. Może istnieje inna przyczyna niepokoju niż tylko nieskuteczność leków psychiatrycznych( ból, zaparcia, odleżyny stany zapalne,i inne). Pozdrawiam

Na pewno konieczna jest ocena stanu fizycznego, badania laboratoryjne, bo te odchylenia mogą znacząco wpływać na stan psychiczny, w następnych kroku dobranie leków i odpowiednich dawek. Pewnie wskazana byłaby konsultacja lekarza pracującego z pacjentami w wieku podeszłym.
Dzień dobry

Leczenie starszych osób z otępieniem (demencją) jest bardzo trudne i często, niestety, nie daje oczekiwanych rezultatów. Potrzeba dużo cierpliwości. Jeśli okaże się, że nie da się skutecznie Mamy leczyć (a jest to niestety możliwe) do rozważenia jest umieszczenie pacjentki w całodobowej placówce opiekuńczo - leczniczej lub opiekuńczej.

Z poważaniem
M.Skarbek