Proszę o pomoc w sprawie uniknięcia zrostów pooperacyjnych. Miałem 3 doby temu operację usunięcia wy

8 odpowiedzi
Proszę o pomoc w sprawie uniknięcia zrostów pooperacyjnych. Miałem 3 doby temu operację usunięcia wyrostka metodą tradycyjną, nacięcie ok 5 cm. Przed operacją nie doszło do perforacji wyrostka, który miał już nasięk ropny lub kątnicy, która również objęta była stanem zapalnym. Został usunięty sam wyrostek. Był to publiczny szpital w ramach NFZ więc z tego co przeczytałem mogę założyć, że przy zabiegu nie były użyte środki zapobiegawcze zrostom jak np. wprowadzenie biodegradowalnej separacji pomiędzy operowanymi organami czy też kwasu hialurynowego.
Skoro zrosty tworzą się w okresie od 3h do tygodnia po operacji to chciałbym możliwie szybko uruchomić procedurę prewencji w zakresie jaki jest możliwy na tym etapie. Co mogę robić aby zminimalizować potencjalne zrosty lub wręcz rozerwać te świeżo uformowane jeśli takowe już są, tak by równocześnie nie doprowadzić do poważniejszych obrażeń wewnętrznych, krwotoków czy rozerwania szwów. Do głowy przychodzi mi m.in.:
- lekkie masaże całego brzucha ale głównie rany i okolic prawego podbrzusza,
- lekkie uciskanie rany i brzucha,
- uciskanie rany i równoległe delikatne kasłanie,
- opadanie na pięty delikatne z 1-2 cm ze wspięcia na palce,
- wciąganie brzucha,
- oddychanie brzuchem,
- delikatne przekręcanie się z lewego boku na plecy i prawy bok + pozycja deski przodem - tak by przemieszczały się lekko jelita we wszystkich normalnie możliwych dla człowieka płaszczyznach,
- lekkie rozciąganie na framudze drzwi z rękoma do góry i nogami lekko z tyłu,
- delikatne unoszenie nóg we wszystkich płaszczyznach,

Czy jakieś metody manualne jak np. wymienione powyżej lub jakieś środki farmakologiczne czy zastrzyki mogą zminimalizować ryzyko zrostów i jakie?
Bardzo proszę o pilną pomoc!
Proszę ten problem poruszyć z chirurgiem ogólnym najlepiej z operatorem. Ja jestem chirurgiem ortopedą. Pozdrawiam

Jest bardzo negatywny efekt tego czego naczytał się Pan w internecie a więc klasyczny przykła jak nadmiar niewłaściwie przyswajanej wiedzy szkodzi i prowadzi do fałszywych wniosków.Zrosty otrzewnowe niewielkie lub większe tworzą się w jamie otrzewnowej po operacjach brzusznych i ich obecnośc nie jest żadnym problemem jeżeli nie dają objawów chorobowych.Problemem są rozległe zrosty po dużych operacjach brzusznych ,kiedy wystąpią objawy niedrożności jeli związane z obecnością zrostów.Bezobjawowe zrosty nie wymagają jakiejkolwiek interwencj,prewencji czy zbiegów, które Pan wymienia.
Powodzenia ,mniej leczenia sie przez internet bo nieszczęście gotowe(z nadmiaru informacji niewłaściwie interpretowanych).
Nie ma potrzeby takich działań. Wystarczy normalna dieta i delikatna gimnastyka bez szaleństw. Żadnych masaży ani uciskania rany operacyjnej !
U osób operowanych po raz pierwszy nie stosuje się rutynowo procedur zmniejszających ryzyko powstania zrostów.Nie ma leków zmniejszających ryzyko powstania zrostów ani zestawu ćwiczeń. Wczesne uruchomienie po zabiegu na pewno jest korzystne. Problemy ze zrostami po operacji wyrostka pojawiają się rzadko. Pozdrawiam P. Orlicki
Witam. Niestety nie istnieją środki, zabiegi które można wykonać po zabiegu, a które skutecznie zapobiegają wystąpieniu zrostów. Podstawą profilaktyki przeciwzrostowej jest delikatne operowanie. Proszę porozmawiać z chirurgiem i zapytać o przebieg zabiegu.
Nie ma skutecznej metody uniknięcia zrostów po operacji jamy brzusznej, szczególnie po operacji klasycznej w przypadku perforacji wyrostka robaczkowego. Zrosty zwykle tworzą się lokalnie w miejscu operowanym i nie dają dolegliwości. Tylko w wyjątkowych sytuacjach mogą stwarzać problemy.
W tym przypadku należy dbać o ranę pooperacyjną gdyż jest większe ryzyko zakażenia rany. Należy być pod stałą opieką poradni chirurgicznej.
Szanowny Panie, Pana Mama umówiła Pana na dzisiejszą wizytę u mnie w celu oceny sytuacji i odpowiedniej reakcji na Pana dolegliwości. Niestety nie udało nam się spotkać. Dziwi mnie trochę fakt, że dr Kordiak, który Pana operował nie udzielił Panu stosownych zaleceń. Zapraszam pilnie do siebie na badanie i rzetelną ocenę sytuacji. Pozdrawiam serdecznie.
Nie stosuję tych metod.