Proszę o pomoc w interpretacji wyników badania ogólnego moczu. Dwukrotnie w badaniach pojawiły się w

6 odpowiedzi
Proszę o pomoc w interpretacji wyników badania ogólnego moczu. Dwukrotnie w badaniach pojawiły się w osadzie moczu erytrocyty świeże: 10-20 wpw, przy pozostałych wynikach w normie i nielicznych bakteriach. W ostatnim (trzecim) badaniu moczu (w trakcie infekcji wirusowej-żołądkowej/zatrucia?) erytrocytów świeżych było 30-50 wpw, erytrocyty wyługowane:5-10 wpw, leukocyty: 3-5, nabłonki płaskie: pojedyncze, pasma śluzu:liczne, bakterie: nieliczne. Na co dzień nie mam żadnych dolegliwości. Co te wyniki mogą oznaczać i jakie ewentualnie wykonać dodatkowe badania? Z góry dziękuję za pomoc.
U kobiety może znaczyć, że mocz pobrany w trakcie miesiączki, zaś u mężczyzny nie może to być stan fizjologiczny. Sugeruję usg dróg moczowych, koniecznie z pełnym pęcherzem.

Bardzo prosze podac mi swoją płeć i wiek - bo interpretacja wynikow od tego zależy.. prosze takze powiedzieć czy są jakieś objawy ze strony dróg moczowych.
Wskazane do wykonania USG jamy brzusznej z oceną układu moczowego i wskazana jest konsultacja urologa .
Witam,
Z wykształcenia jestem lekarzem internistą, ale od 20 lat specjalizuje się w medycynie estetycznej i w tym temacie z chęcią odpowiem na wszelkie pytania.
Pozdrawiam
lek. med. Małgorzata Ornatowska
Krwiomocz może mieć kilka przyczyn i zawsze wymaga diagnozy. Kolejne badanie tii USG nerek i dróg moczowych i analiza krwi we właściwym zakresie.
Izolowany krwinkomocz (bez leukocyturii i bialkomoczu) może pochodzić zarówno z dolnego odcinka układu moczowego, jak i z samych nerek. Brak informacji o wynikach innych badań, np. parametrów nerkowych. Nie wiem czy pisze kobieta (Jeśli tak to czy badanie moczu było robione w trakcie miesiaczki) czy mężczyzna. Niezależnie od płci, konieczne jest wykonanie badań krwi w kierunku chorób nerek i USG z pełnym pecherzem oceniające układ moczowy. Dalsza diagnostyka - erytrocyty dysmorficzne w moczu, cytologia moczu, ew. diagnostyka inwazyjna (cystoskopia, ureterorenoskopia, biopsja nerki) w gestii urologia lub nefrologa