Proszę o pomoc, co wynika z tego opisu Więzadła krzyżowe, poboczne, więzadło właściwe rzepki oraz r

1 odpowiedzi
Proszę o pomoc, co wynika z tego opisu
Więzadła krzyżowe, poboczne, więzadło właściwe rzepki oraz rozcięgno m. czworogłowego uda o zachowanej ciągłości. Więzadło krzyżowe przednie o nieco podwyższonym w obrazach PD sygnale - możliwe częściowe uszkodzenie/naciągniecie. Objaw PCL ujemny. Ścięgna ,,gęsiej

stopki" oraz pasmo biodrowo - piszczelowe o zachowanej ciągłości. Troczki rzepki o zachowanej ciągłości, rzepka zlokalizowana anatomicznie. Łąkotka boczna bez widocznych szczelin pęknięcia, o jednorodnym sygnale. W rogu tylnym łakotki przyśrodkowej skośna szczelina pęknięcia rozciągająca się od brzegu torebkowego w części tylnej oraz powierzchni piszczelowej na pograniczu rogu tylnego i trzonu - uszkodzenie III st, w łączności z nią podtorebkowo od tyłu torbiel łąkotki o wym. 11x4x5,5mm. W stawie udowo - rzepkowym na bocznej powierzchni rzepki chondromalacja II/III st, na przyśrodkowej powierzchni rzepki na poziomie kontaktu z fałdem przyśrodkowym maziówki cechy chondromalacji I/II st, w zakresie bruzdy międzykłykciowej k. udowej chondromalacja II st. W stawie udowo - piszczelowym w zakresie kłykcia bocznego k. piszczelowej od strony wyniosłości międzykłykciowej piszczeli obszar chondromalacji III/IV st o wym. ok. 12mm, w zakresie kłykcia przyśrodkowego k. udowej chondromalacja I/II st. Ciało tłuszczowe Hoffy jednorodne.

Nie stwierdza się wzmożonej ilości płynu śródstawowo. Niewielkie ognisko obrzęku szpiku pocyrzęstnie w kłykciu bocznym k. piszczelowej, pozostałe części kostne stawu kolanowego bez obrzęku szpiku.

Dół podkolanowy bez patologicznych przestrzeni płynowych.
prawdopodobnie był uraz tego kolana? z opisu głównym problemem wydaje się być uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej oraz możliwe uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL); w celu zaproponowania leczenia konieczne jest obejrzenie obrazów z badania rezonansem na płycie oraz badanie fizykalne kolana podczas konsultacji ortopedycznej