prosze o pomoc

3 odpowiedzi
moja corka 14 letnia ma poziom zelaza 170 norma 109 p-lcr 48,2 norma 43 hematokryt 46 norma 45 hemoglobina 15,6 norma 15 o czym moga swiadczyc takie wyniki traci na wadze dodam
proszę zgłosić się do pediatry

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć nie widząc Pacjenta. Generalnie normy laboratoryjne są opracowane dla dorosłych. U 14 latków należy wziąć pod uwagę odchylenia z tytułu okresu dorastania. Czy traci na wadze, tu należałoby odnieść się do siatki centylowej dla wzrostu i masy ciała, ważny również jest sposób odżywiania, czy łaknienie spadło?
Z podobnym obrazem krwi można spotkać się u osób odwodnionych. Warto pamiętać, że w tym wieku zapotrzebowanie na płyny jest wyższe niż u dorosłych. Wysoki poziom samego żelaza, nie powie nam wiele. Trzeba by uzupełnić go m.in o poziom ferrytyny czy poziom zdolności wiązania i wchłaniania żelaza.
Temat mam nadzieję niedotyczący Państwa, ale w wieku gimnazjalnym statystycznie najczęściej zdarza się kontakt z narkotykami i dopalaczami. U osób uzależnionych pierwsze niepokojące sygnały to zmiany w zachowaniu, właśnie utrata masy ciała, a w badaniach dodatkowych oprócz oczywiście dodatnich testów, często występuje niewyjaśniony wzrost poziomu żelaza. Wiem, że Rodzicom jest trudno, ale czasem zadanie pytania wprost, bez oskarżeń czy nawet nadmiernej troski, nawet jeśli nie da nam odpowiedzi, pozwoli stwierdzić, czy nie jest potrzebna rozmowa z psychologiem czy np. spokojna rozmowa z zaufanym dla Córki lekarzem.
Niestety nie interpretuję wyników badań mailowo. Zapraszam na wizytę. Niezbędny jest pełen wywiad oraz badanie fizykalne.