Proszę o pilną interpretację scyntygrafii kości.

2 odpowiedzi
Witam,
zwracam się z pilną prośbą o zinterpretowanie mojego wyniku badań scyntygrafii kości stopy. W październiku 2015 r. miałem robiony zabieg - artrodezę (usztywnienie) prawego stawu skokowo-goleniowego sposobem Ilizarowa, po operacji miałem założony 4 miesiące aparat Ilizarowa celem stabilizacji tej stopy, a teraz czekam na operację korekcyjną z powodu nadal istniejącej koślawości stępu (usztywnienie miało ją wyeliminować) i bólu przy obciążaniu stopy. Pierwsze badanie scyntygrafii miałem we wrześniu 2016r., drugie - w styczniu 2017 r. Oczywiście czekam na wizytę u ortopedy, ale chciałbym wiedzieć coś na ten temat, niepokoję się tym wynikiem. Mój wiek to 28 lat.

Wynik z września 2016r. brzmi następująco:
scyntygrafia kości 3 fazowa, znacznik i dawka: MDP TC99m
W trójfazowym badaniu scyntygraficznym celowanym na stopy uwidoczniono:
- w fazie naczyniowej wzmożony napływ radioznacznika w topografii kości skokowej/piętowej;
- w fazie miąższowej - zwiększona objętość krwi w topografii kości skokowej/piętowej;
- akwizycja opóźniona - wzmożony metabolizm kostny w rzucie kości skokowej/piętowej;
Wnioski: obraz kości prawej stopy w pierwszej kolejności sugeruje aktywny proces zapalny.

Wynik ze stycznia 2017 brzmi następująco:
scyntygrafia kości 3 fazowa, znacznik i dawka: MDP TC99m
W trójfazowym badaniu scyntygraficznym celowanym na stopy uwidoczniono:
- w fazie naczyniowej wzmożony napływ radioznacznika w topografii kości skokowej/piętowej prawej;
- w fazie miąższowej zwiększona objętość krwi w tkankach miękkich;
- w akwizycji opóźnionej widoczne wzmożone gromadzenie znacznika w rzucie kości skokowej/piętowej prawej;
Wnioski: w porównaniu z badaniem poprzednim z września 2016 utrzymują się scyntygraficzne cechy aktywnego stanu zapalnego, bez dynamiki w porównaniu z poprzednim badaniem.

--- Bardzo proszę o jakąś interpretację tego wyniku, z jakiej przyczyny jest zwiększona objętość krwi w tkankach miękkich mojej prawej stopy? O czym to świadczy? Jak leczyć istniejący stan zapalny stopy, jakie to niesie zagrożenie zwłaszcza przy planowanej reoperacji? Muszę jeszcze dodać, iż z powodu istniejących w sierpniu 2016 r. zmian skórnych na tej prawej stopie (wysięki, zaczerwienienia, wysięki z domieszką krwi, trudno gojące się strupy) zrobiono badanie bakteriologiczne tej wydzieliny, okazało się, że to gronkowiec złocisty szczep MSSA i paciorkowce. Byłem leczony maściami dermatologicznymi i antybiotykami wg antybiogramu (Klabax 500 mg 3 op., Azitrox 500 mg 4 op., obecnie po przerwie jeszcze Unidox Solutab, jedno opakowanie już skończyłem). Wysięki pod koniec sierpnia 2016 ustąpiły, nie ma ich do dzisiaj, nic się nie dzieje na skórze stopy. Czy ten stan zapalny mógł się wziąć z tego gronkowca? Jak długo może się utrzymywać i czy da się go całkowicie wyleczyć?

---BARDZO PROSZĘ o odpowiedź i interpretację, zwłaszcza jak wyleczyć stan zapalny. Z góry gorąco dziękuję i pozdrawiam!
Szanowny Panie / Pani - proszę zgłosić się z wynikiem badania do lekarza prowadzącego. Pozdrawiam PG

Witam
Wynik scyntygrafii nie musi oznaczać zakażenia bakteryjnego może tam być brak zrostu kostnego i to powoduje obraz stanu zapalnego bo z tego co zrozumiałem byl zabieg artrodezy. Musiał bym zobaczyć badania radiologiczne i stopę żebym mógł coś więcej powiedzieć na temat przyczyny stanu zapalnego i ewentualnie dalszego postępowania.