Proszę o opinie. Żona w depresji, ciągle tylko krzyczenie , agresjai placz. Czy obwinianie mnie jako

4 odpowiedzi
Proszę o opinie. Żona w depresji, ciągle tylko krzyczenie , agresjai placz. Czy obwinianie mnie jako partnera i odgrywanie się za całe zło tego świata jest fair ? Ja nie mogę nic powiedzieć ani krzywo spojrzeć, nie mogę mieć gorszego momentu bo zaraz dostaje krzyki chamskie teksty w zamian. To mi wygląda na znęcanie się psychiczne, tak się właśnie czuję, jedno zdanie wystarczy żeby zaczęła rzucać talerzami, płakać i wrzeszczeć na mnie. Niedlugo sam wyląduje na kozetce. Albo się z nią rozstanę kosztem własnego zdrowia psychicznego. Czy warto ? Czy to normalne ? Nie jestem święty ale też nie robię żadnych poważnych przewinień, staram się ja wspierać ale ona ciągle mi wmawia że mam ją gdzieś i mnie nie obchodzi. A wcale tak nie jest. Często grozi że się zabije z mojego powodu. Bo nie chce jej się żyć, nie zasługuje na szczęście. Na mnie się to coraz bardziej odbija. Taki psychiczny rollercoaster mam co 2-3dni. Pomocy
Witam serdecznie,
Sytuacja w której w rodzinie choruje osoba na depresję jest trudna, nikt nie uczy nas jak być, jak wspierać, jak rozumieć, i mam poczucie, że jest Pan trochę w potrzebie rozumienia żony, a trochę stawiania granic związanych z przyjmowaniem gorzkich słów i straszenia związanym z odebraniem sobie życia. Pisze Pan o „kozetce”, nie wiem w jakim znaczeniu, ale może to dobry kierunek, aby poprosić o profesjonalne wsparcie psychologiczne.
W sytuacji kiedy żona mówi o samobójstwie, proszę dzwonić po pogotowie.
I najważniejsze proszę zadbać o siebie, bo tylko jak będzie Pan lepiej się czuł, wzmocni się Pan, będzie Pan mógł lepiej pomóc żonie i sobie.
Trzymam kciuki za Pana i pozdrawiam serdecznie

Witam. Sytuacja w której jedna z osób cierpi na depresję jest bardzo trudna dla obu stron i wymaga dużo pracy, wysiłku, zaangażowania, ale również spokoju i oparcia w sobie. Niestety nie da się wspierać kogoś, gdy samemu jest się na skraju wytrzymania. Dlatego ważne jest, aby Pan znalazł równowagę pomiędzy wspieraniem partnerki, a zadbaniem o siebie. Pomocna może być konsultacja z psychologiem, który pomoże zrozumieć sytuację żony, pokaże jak wspierać, reagować, czy stawiać granice oraz nauczy Pana jak dbać o siebie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Rozumiem, że znalazłeś się w trudnej sytuacji i zmartwienia dotyczące zdrowia psychicznego żony mogą być bardzo ciężkie do zniesienia. W takich sytuacjach ważne jest zdobycie wsparcia, zarówno dla ciebie, jak i dla niej. Oto kilka sugestii, co możesz zrobić:

Rozmowa z żoną:
Próbuj rozmawiać z żoną, wyrażając swoje uczucia i obawy. Wyrażenie zrozumienia i empatii może być kluczowe. Nie staraj się rozwiązywać wszystkiego od razu, ale daj jej znać, że jesteś gotów wysłuchać.

Zachęć do szukania pomocy profesjonalnej:
Jeśli sytuacja wydaje się być poważna, zachęć żonę do skorzystania z pomocy profesjonalistów. Psycholog, psychiatra lub terapeuta mogą dostarczyć niezbędnego wsparcia i pomóc jej radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi.

Wsparcie dla ciebie:
Znalezienie wsparcia dla siebie również jest ważne. Rozmowa z przyjacielem, rodziną lub nawet terapeutą może pomóc ci radzić sobie z trudną sytuacją.

Obejrzenie sytuacji z perspektywy zdrowia psychicznego:
Różnice emocjonalne i psychiczne mogą być złożone. Być może żona potrzebuje pomocy w radzeniu sobie z własnymi problemami psychicznymi. Jeżeli sytuacja staje się trudna do opanowania, pomyśl o skonsultowaniu się z profesjonalistą, który pomoże zrozumieć i poradzić sobie z obecną sytuacją.

Bezpieczeństwo:
Jeśli żona grozi samookaleczeniem lub mówi o samobójstwie, traktuj to bardzo poważnie. Skontaktuj się z liniami pomocy, takimi jak numer alarmowy (112 w Polsce) lub linia wsparcia dla osób w kryzysie psychicznej.

Jeśli sytuacja staje się niebezpieczna dla ciebie lub dla niej, konieczne może być skorzystanie z pomocy specjalistów lub instytucji zajmujących się przemocą domową. W takim przypadku ważne jest, aby zadziałać natychmiast.

Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za swoje zdrowie psychiczne, więc jeśli sytuacja staje się zbyt trudna, rozważ uzyskanie pomocy i wsparcia dla siebie.
Dzień dobry, dla osoby w depresji niezwykle cenne i pomocne jest wsparcie bliskich jednakże bywa to dla nich bardzo trudne i wyczerpujące. Emocje i myśli, z którymi boryka się osoba w depresji są niszczące oraz bolesne dla niej jak i osób w jej najbliższym otoczeniu. Z tego co Pan napisał tak też jest i w Pana sytuacji. Najważniejsze co może Pan teraz zrobić to zadbać o siebie i swój stan psychiczny. Dodatkowo warto spróbować zakomunikować żonie z czym się Pan boryka, jak wpływa na pana sytuacja spowodowana jej uczuciami i emocjami. Proszę starać się stosować komunikaty w ten sposób - "ta sytuacja lub to zachowanie sprawiło, że poczułem to i to i wywołało we mnie takie i takie emocje". Jednakże warto byłoby aby pan skorzystał ze wsparcia u specjalisty - psycholog lub psychoterapeuta. Pozdrawiam!