Proszę o interpretację wynikow, oraz informację co dalej robić, jak leczyć Badanie MR kręgosłupa lęd

2 odpowiedzi
Proszę o interpretację wynikow, oraz informację co dalej robić, jak leczyć Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano bez podania środka kontrastowego w obrazach T1-
i T2- zależnych oraz w sekwencji STIR.
Lewostronne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego.
Zniesiona lordoza lędźwiowa.
Wysokości trzonów kręgów prawidłowe, drobna osteofity na ich krawędziach.
Zwężenie przestrzeni międzykeęgowych na poziomach od L3 do S1 - z cechami dehydratacji
krążków międzykręgowych.
W brzeżnych częściach pojedycnzych trzonów zmiany zwyrodnieniowe typu 2 wg Modica.
Na poziomie:
- L3/L4 - wypuklina krążka międzykręgowego na gł. 3 mm - zwężająca nieznacznie otwory
międzykręgowe bez ucisku na nerwy rdzeniowe,
- L4/L5 - wypuklina krążka międzykręgowego na max gł. 8 mm po stronie lewej - uciskająca worek
oponowy i zwężająca skrajnie lewy zachyłek boczny - z wewnątrzkanałowym uciskiem nerwu
rdzeniowego L5. Wypuklina zwęża nieznacznie otwory międzykręgowe bez ucisku na nerwy
rdzeniowe L4. Po stronie lewej przepuklina przylega podwięzadłowo do tylej części trzonu L5 na dł.
15 mm. Stenoza kanału kregowego do 6 mm w wymiarze a-p - z zachowaną wąską rezerwą
płynową wokół włókien ogona końskieggo.
- L5/S1- wypuklina krążka międzykręgowego na gł. 3 mm - zwężająca otwory międzykręgowe wraz z
osteofitami w stawach międzykręgowych - z zaznaczonym prawostronnym wewnątrzotworowym
konfliktem z nerwem rdzeniowym L5.
Na pozostałych poziomach nie stwierdza się wypadania krążków międzykręgowych do kanału
kręgowego.
Struktury wewnątrzkanałowe bez uchwytnej patologii.
Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego prawidłowe.
Wyniki badań dodatkowych (a do takich należy MRI kręgosłupa) można interpretować tylko w powiązaniu ze stanem neurologicznym pacjenta.

Zdecydowanie podkreślam potrzebę powszechnej popularyzacji w mediach wskazówki podanej przez Panią Doktor Neurolog.Obserwuje się od lat w licznych portalach dyskusyjnych o konwencji zapytań pacjentów do lekarzy, typowość i mnogość oczekiwań uzyskania zaleceń lekarskich w oparciu o przytoczenie jedynie wskazanych przez pacjenta określonych lub wybranych informacji zawartych w badaniach dodatkowych. Błędem sztuki lekarskiej jest wydawanie zaleceń pacjentowi przez lekarza pozbawionego możliwości osobistego badania podmiotowego i przedmiotowego tego pacjenta. Wobec przytoczonego opisu badania MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego narzuca się opinia wskazująca na zalecenie pilnej konsultacji neurochirurgicznej wobec cech radiologicznych istotnego ryzyka wystąpienia trwałego ubytku funkcji neurologicznych - w tym przypadku włącznie z możliwością porażeniem w dolnej części ciała, także nawet w odniesieniu do zwieraczy. Jednak i ten wskazany specjalista musi mieć możliwość osobistego zbadania podmiotowego i przedmiotowego chorego, aby ewentualnie zdyskwalifikować go od zabiegu neurochirurgicznego, po zapoznaniu się przed decyzją o dalszym postępowaniu o uzupełniające, ważne, ale - dodatkowe informacje przytoczone w podanym opisie badania neuroradiologicznego.