prosze mi odpowiedzieć

18 odpowiedzi
Moje dziecko ma 3 lata i 5 miesiecy byłam znim u logopedy ponieważ potrzebuje pomocy moje dziecko mało mówi wyrazów i prosiłaam by o to by nauczyli go mówić ale pani logopeda stwierdziłam że musze iśc z dzieckiem na badanie suchu ale dla mnie nie zbędne jest chodzic do badanie suchu jak wiem że on słyszy dobże
Proszę Pani. Nie wiem dlaczego skierowano Pania na badanie słuchu. Badanie podstawowe może wykonać w tym zakresie logopeda za pomocą prostych ćwiczeń. Chyba że zostało takie wykonane i wyszło, że dziecko ma problemy ze słuchem. Dlatego profilaktycznie skierowano Panią dalej.

Szanowna Pani, oczywiście jeśli logopeda miał wątpliwosci, mógł zaproponować badanie słuchu. Czasem rodzicowi wydaje się, że dziecko ma prawidłowy słuch, a badania wykazują niewielki niedosłuch, który wpływa na rozwój mowy, rozumienie mowy w hałasie itd. Oczywiście po mimo badania słuchu należy rozpocząć intensywną stymulację i terapię, ponieważ dziecko które ma 3,5 roku powinno się już swobodnie wypowiadać, zadawać pytania. Proszę pamietać, że mowa wpływa na rozwój dziecka i na jego sposób myślenia a tym samym rozwój intelektualny. Pozdrawiam serdecznie, Maria Kmiecik
Badanie słuchu u dziecka może być zweryfikowaniem lub wykluczeniem zaburzeń. Nie znam konkretnie sytuacji, ani dziecka, wiec ciężko jest mi coś więcej powiedzieć na ten temat. Możliwe, że logopeda przeprowadzając diagnozę logopedyczną zauważyła potrzebę takiego badania, być może jedynie w celu wykluczenia nieprawidłowości. Mimo, iż często wydaje się, że dziecko dobrze słyszy, to zweryfikować może to jedynie badanie audiologiczne.Gdyby chciała Pani skonsultować swoje wątpliwości jeszcze z jakimś specjalistą to pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Aleksandra Nalborczyk
Szanowna Pani,
w każdym leczeniu czy terapii należy najpierw znaleźć przyczynę. Sprawdzenie słuchu jest niezbędnym krokiem, ponieważ bardzo często to ubytki słuchu są powodem późnego rozwoju mowy. Każdy logopeda będzie sugerował wykonanie badania. Badanie nie jest bolesne ani inwazyjne. Można je również wykonać bezpłatnie. Wynik będzie najlepszą wskazówką dla logopedy (jak dobrać sposób prowadzenia zajęć). Rozumiem, że Pani jako matka szuka najlepszego rozwiązania. Zdecydowanie przeprowadzenie badania należy do tej puli najlepszych rozwiązań :)
Z pozdrowieniami,
M.J
Jeśli logopeda ma pewne wątpliwości co do przyczyn opóźnionego lub zaburzonego rozwoju mowy często kieruje małego pacjenta na konsultacje lub dodatkowe badania. Proszę pamiętać, że najważniejsze przy ustaleniu prawidłowej terapii dla dziecka jest właściwie postawiona diagnoza przyczyn trudności w mówieniu. Dobrze że szuka Pani pomocy, gdyż dziecko w tym wieku zazwyczaj "zalewa" otoczenie potokiem pytań, tworzy zdania używając już wielu słów. Warto zaufać logopedzie dla dobra swojego malucha :-)
Rozumiem,ze badanie słuchu jest trudne ze względu na wiek dziecka. Pomoc logopedy jest w tym wypadku niezbędna. Czy chciałaby Pani się ze mną spotkać?
Badanie słuchu rzeczywiście jest uzasadnione, jeśli dziecko nie mówi w tym wieku. Co to znaczy, że nie mówi? Czy nie tworzy zdań typu: Mama daj pić? To auto. Itd? Niestety, żeby powiedzieć coś konkretnego, musiałabym zobaczyć dziecko i osobę, która najwięcej się nim zajmuje.
Witam ,przyczyną ubogiego słownictwa może również wada słuchu ,jeśli logopeda zrobił orientacyjne badanie słuchu i wniknęły z niego jakieś nieprawidłowości to miał prawo zasugerować Pani badanie słuchu.W szczególności jeśli u dziecka występowało zapalenie uszu. Przerośnięty trzeci migdał również ogranicza swobodna wypowiedź dziecka. Jeśli ze strony laryngologicznej jest ok to trzeba by było spytać o rozwój dziecka , kiedy zaczął siedzieć i chodzić- to również wpływa na dalszy rozwój mowy.
Szanowna Pani, dziecko jest już duże i jeśli uważa Pani, że rozwój mowy nie przebiega tak jak powinien, konieczne jest objęcie dziecka intensywną opieką logopedyczną i terapeutyczną. Wszelka zwłoka w terapii działa niestety na niekorzyść dziecka. Ciężko stwierdzić na odległość jakie problemy dotyczą Pani dziecka, jednak brak rozwoju mowy jest wystarczającym powodem do podjęcia terapii. Proszę włączyć program słuchowy: "Słucham i uczę się mówić" p. E Wianeckiej (20min/dziennie, w dużych słuchawkach zakrywających uszy). Bardzo proszę o jak najszybsze skontaktowanie się z logopedą w celu dokładnej diagnozy.
Pozdrawiam serdecznie, Joanna Ligęza
Myślę, że logopeda wie, co mówi. Przy diagnozowaniu opóźnionego rozwoju mowy u dzieci trzeba wykluczyć ewentualną afazję ( uszkodzenie ośrodka mowy w mózgu). Badanie słuchu jest jednym z podstawowych standardowych procedur. Oprócz wizyty u laryngologa - audiologa konieczna jeszcze będzie wizyta u neurologa. Pozdrawiam Tomasz Bobrowski
Witam. Jeśli pani dziecko w wieku trzech i pół roku mówi mało wyrazów, to należy zadać sobie pytanie czy komunikuje się za pośrednictwem tych wyrazów krótkimi zdaniami. Dla badania słuchu istotne jest to czy pani dziecko przechodziło choroby: zapalenie ucha, częste infekcje dróg oddechowych - być może to trzeci migdał jest przyczyną niedosłuchu. Niedosłuch nie musi oznaczać całkowitej utraty słuchu - dziecko może nie mieć lekki niedosłuch niezauważalny dla rodzica i przez to jego przyswajanie mowy z otoczenia nie przebiega prawidłowo. Doradzam pani umówić się na wizytę do logopedy, który dałby pani wskazówki w jaki sposób na co dzień mowę stymulować.
Logopeda pewnie wykonał orientacyjne badanie słuchu i czymś musiał być zaniepokojony skoro poprosił o wykonanie badania słuchu.Jeżeli badanie okaże się poprawne, logopeda będzie wiedział jaką terapię zastosować u Pani synka.Jeżeli jednak w badaniu będą nieprawidłowości, dziecko z pewnością otrzyma konieczną pomoc. Pozdrawiam Marzena Janik Logopedia Reggio i Tomatis
To bardzo trudna sytuacja, która może być przyczyną wielu kłopotów poznawczych (edukacyjnych). Bez mowy nie może wykształcić się myślenie abstrakcyjne, a to będzie miało zasadniczy wpływ na naukę.
Proszę pamiętać , że dziecko które mało mówi w trzecim roku zupełnie INACZEJ ROZWIJA SWOJE MYŚLENIE. Dlatego konieczne jest natychmiastowe działanie
podjęcie całościowej intensywnej terapii logopedycznej (spotkanie raz w tygodniu). Warto więc udać się do specjalisty - logopedy, który określi rozwój funkcji poznawczych, opracuje program stymulacji i pokaże jak pracować.
Jeśli chodzi o badanie słuchu to również polecam jego wykonanie, może się nam wydawać, że wszystko jest OK, a badania "powiedzą" co innego. Układając terapię specjalista posiadać musi jak najwięcej informacji o dziecku.
Dzień dobry :) bardzo przepraszam, że tak długo musiała Pani czekać na moja odpowiedź, póki nie widzę dziecka trudno mi coś poradzić, najchetniej zaprosiłabym Panią do mnie na bezpłatną konsultacje mogłybyśmy porozmawiać i też poznałabym Pani dziecko, współpracuje z lekarzem foniatrą audiologiem więc jeżeli bedzie potrzebna konsultacja lekarska wszystko zostanie zrobione na miejscu, serdecznie zapraszam, przyjmuje na ul.Narutowicza 116a, jeśli znajedzie Pani chwilke prosze napisać mi kiedy pasuje Pani się spotkać odpiszę od razu, jeszcze raz przepraszam za tak długie oczekiwanie na odpowiedź ode mnie, pozdrawiam Dominika Kozłowska
Dzień dobry. Badanie słuchu jest konieczne, by wykluczyć niedosłuch jako przyczynę trudności w nabywaniu mowy. Czasami wrażenie rodziców, że dziecko dobrze słyszy jest mylące. Dziecko wykonuje polecenia, wskazuje przedmioty zapytane o nie, ale nie słyszy dobrze. W tym tygodniu sama miałam taki przypadek. Chłopczyk nie mówił, ale doskonale wszystko rozumiał. Po badaniu słuchu okazało się, że ma poważny niedosłuch na oba uszy. Czasami przyczyną jest trzeci migdał, woskowina zalegająca w uszach lub nawracające zapalenia górnych dróg oddechowych czy wysiękowe zapalenie ucha. Logopeda dobrze Pani doradził. Takie badanie można wykonać w gabinetach dobierających aparaty słuchowe - za darmo, lub na ul. Braniborskiej w Polskim Związku Głuchych - koszt ok. 65 zł. Pozdrawiam, Monika Burzyńska
Szanowna Pani.
Opisuje Pani objawy opóźnionego rozwoju mowy. Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę opóźnienia w mowie. Inaczej terapia będzie nieskuteczna. Prawidłowy słuch jest niezbędny, aby mowa mogła rozwijać się prawidłowo. Podczas wywiadu logopedycznego terapeuta powinien zebrać informacje umożliwiające znalezienie tej przyczyny. Dodatkowe badania są koniecznością, żeby potwierdzić lub wykluczyć nasze podejrzenia. Proponuję wykonać badanie słuchu. Jeśli badanie nie wykaże nieprawidłowości zyska Pani pewność, że przyczyna opóźnienia mowy jest inna. Nie wykluczone, że będzie trzeba wykonać kolejne badania.
Pozdrawiam,
Sandra Dobrowolska
Witam, czasem to, że nam rodzicom wydaje się, że słyszy nie jest jednoznaczne proszę mi wierzyć. Zapalenie ucha, 3 migdał lub inne sytuację mogły wpłynąć na słuch. Polecam Poradnię badania słuchu na Lenartowicza ( badanie na NFZ) trzeba mieć jedynie skierowanie od lekarza rodzinnego. A czy dziecko miało badane słuch fonematyczny w gabinecie i ma sprawne narządy artykulacyjne? Często zdarza się, że te dwie rzeczy wpływają na jakoś i ilość słów. W razie wątpliwości proszę podejść z dzieckiem chętnie go przebadam pod tym kątem i na pewno znajdziemy przyczynę:).
Pozdrawiam Joanna Brzeziak
Dobrze pani logopeda poradziła ponieważ wszystko sie bierze pod uwagę. Nalezy wszystkie ewentualności wykluczyć co mogło spowodowało opóźnienie mowy. Wizyta u laryngologa pod katem słuchu i badania laryngologicznego tj. migdałów jest niezbena. Poza tym jest wiele czynników które mogły spowodować opóźnienie mowy u dziecka. Pozdrawiam