Prostata o wymiarach trzypłaszczyznowych 46x35x46mm.Torebka gruczołu pogrubiała,na wysokośći AFMS,or

3 odpowiedzi
Prostata o wymiarach trzypłaszczyznowych 46x35x46mm.Torebka gruczołu pogrubiała,na wysokośći AFMS,oraz na wysokości CZ i TZ nieznacznie w mniejszym stopniu.Pojedyncze drobne zwapnienia w obrębie prostaty .Na granicy części środkowej strefy TZ widoczne są rozproszone obszary hypointensywne w obrazach ADC,bardziej jednorodne zorganizowane w obrazach T2 .Po podaniu środka kontrastowego nie uwidoczniono patologicznego wzmocnienia po kontrastowego.Pęcherzyki nasienne symetryczne.W badaniu bez cech limfadenopatii.Pojedyncze wodniaki jąder.W badaniu bez cech patologii w zakresie tkanki tłuszczowej mezorektalnej.Pęcherz moczowy z trabekulacją,miernie wypełniony. PI-RADS 3 W badaniu bez cech limfadenopatii
MR z dnia 05.12.20 PSA 8,36ng/ml mężczyzna 53 lat --bardzo proszę o interpretację wyniku
Szanowny Panie, należy wykonać biopsję gruczołu krokowego.

Niekonieczne należy. Istotne jest czy to pojedyncze badanie PSA, czy też były inne wykonywane wcześniej. Należy klinicznie ocenić stan prostaty oraz pacjenta. Porozmawiać należy z pacjentem odnośnie jego oczekiwań. To nie jest sprawa zero-jedynkowa. Tym niemniej również delikatnie skłaniam się ku biopsji
Zapraszam na wizytę z wynikiem i płytą rezonansu magnetycznego oraz wynikami innych badań, trzeba pilnie przeanalizować wyniki, uzupełnić informacje i ustalić wskazania do biopsji.