Prośba o interpretację badania nasienia. Plemniki o szybkim ruchu 12 % Plemniki o wolnym ruchu pos

2 odpowiedzi
Prośba o interpretację badania nasienia.
Plemniki o szybkim ruchu 12 %
Plemniki o wolnym ruchu postepowym11 %
Liczba plemników w ejakulacie 552.99
Liczba plemników w 1 ml 172.81
Suma plemników o ruchu 23
Srednia prędkość przeciętnego toru 21.3
Średnia prędkość ruchu postepowego 15.4
Średnia prędkość względem zarejestrowanego toru 34.4
Plemniki żywe 79 %
Plemniki martwe 21 %
Prostoliniowość (STR) 63.8
Liniowość ruchu (LIN) 41.9
Dzień dobry, na podstawie powyższych, niepełnych danych można jedynie stwierdzić obecność astenozoospermii, tj stanu w którym w nasieniu znajduje się prawidłowa ilość plemników, ale większość z nich nie wykazuje oczekiwanego, postępowego ruchu. Zaburzenie to może w istotny sposób wpłynąć na płodność pacjenta, jednak aby dalej zastanawiać się nad przyczyną takiego stanu, należy najpierw obowiązkowo wykonać drugie badanie nasienia. Wyniki spermiogramów często znacząco różnią się od siebie w zależności od bardzo wielu zmiennych i dopiero potwierdzone w dwóch kolejnych badaniach patologie mogą być podstawą do rozpoczęcia diagnostyki i leczenia. Kontrolne badanie najlepiej wykonać w tym samym laboratorium, gdzie wykonywało się pierwsze oznaczenie.
W podanych przez Pana (Panią?) wynikach brakuje również istotnych informacji, m.in o obecności komórek jądrzastych w nasieniu oraz o morfologii plemników - spermiogram zawsze rozpatruje się także w odniesieniu do tych badań.
Na koniec dodam że widoczne patologie mają jedynie umiarkowane nasilenie i jest możliwe, że wpływ na wynik mają czynniki środowiskowe, takie jak nieregularny sen, nieprawidłowa dieta, używki (np papierosy), obcisła bielizna oraz czynne lub przebyte stany zapalne

Pozdrawiam serdecznie
Jakub Szmer, specjalista urolog FEBU
CEO Euromedica ECMS.

1. Brak morfologii i historii. 2. Jednorazowy spermiogram ma charakter tylko poglądowy. 3. Bez badań hormonalnych nie można nic powiedzieć . 4. Wizyta u androloga konieczna.