Problemy z sercem?

8 odpowiedzi
Witam, już od dzieciństwa zmagam się z sercem, stwierdzono jak byłem mały śladową niedomykalność zastawki aorty. Miało to zniknąć lecz dalej pojawiała się ta niedomykalność. Następnie zaczeły się omdlenia-częste w miesiącu 3-4 razy, kłucie w mostku, zlewne poty i zawroty głowy.
Miałem Echo robione i oto wynik:
RVIDd 2,7 cm, IVSd 0.9 cm, LCIDd 4,9 cm, LVIDs 2,7 cm, LVPWd 0,9 cm, opuszka aorty 3,2 cm, AoA 2,6 cm, LA 3,4 cm, MPA 2,2cm, Act 106 ms, PV v max 1,1 m/s, TRPG 15 mmHg, RVSP 18-20 mmHG, E/E* 7,3

Jamy serca niepowiększone, grubość mięsna lewej komory w normie, kurczliwość odcinkowa bez zaburzeń EF 74% zaburzona relaksacja.
Prawidłowa funkcja rozkurczowa E/E* 7,3
Normokineza prawej komory.
Szczelna IAS i IVS
Wiotki przedni płatek zastawki mitralnej w segmencie a2, sładowa niedomykalność mitralna.
Pozostałe zastawki bez zmian morfologicznych, śladowa niedomykalność trójdzielna i płucna.

Po za tym ciągle czuję, szczególnie jak położę się na lewy bok, "dudnienie serca", mimo tego, że danego dnia nie byłem narażony na stres.
Podczas zabiegu EPS, tuż po nakłuciu była reakcja wazowagalna.
Proszę o radę, czy da się to jakoś wyleczyć, czy są na to jakieś skuteczne leki czy cokolwiek?
Witam. Objawy które Pan wymienia: omdlenia, zawroty głowy, zlewne poty, uczucia kłucia w okolicy mostka, mogą, ale nie muszą wynikać z choroby serca. Niestety nie da się odpowiedzieć na pytanie czy da się "to" jakoś wyleczyć bez wcześniejszego ustalenia co "to" jest. Bezwzględnie należałoby poszerzyć opis objawów o okoliczności w jakich się pojawiają, czas ich trwania i wiele innych, które mogą mieć znaczenie dla ustalenia rozpoznania. Zasadne wydaje się wykonanie Holtera EKG, a być może również innych badań obrazowych i czynnościowych. Bezwzględnie wymaga Pan wizyty u lekarza i szerokiego, rzeczowego przedstawienia swojego problemu w celu ukierunkowania dalszej diagnostyki.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry z jakiego powodu miał Pan EPS i jaki jest jego wynik?
Jan Biegus
Wynik echo jest właściwie prawidłowy. Reakcja wazowagalna przy nakłuciu naczyń zdarza się często i nie jest objawem choroby. W/w objawy są niecharakterystyczne i nie wskazują na konkretną chorobę serca
Witam, w echu nie ma istotnej patologii, natomiast kluczową informacją jest, że miał Pan wykonywane badanie EPS!- tu potrzebujemy więcej informacji.
Śladowa niedomykalność zastawek występuje dosyć często, nie wymaga leczenia ani nie daje konsekwencji klinicznych. Nie pisze Pan jakie był powód wykonywania badania elektrofizjologicznego (EPS), które jest badaniem inwazyjnym. Przypuszczalnie były to istotne zaburzenia rytmu serca - coś co może powodować odczuwane przez pacjentów "kołatanie" czy tak jak Pan opisuje "dudnienie serca", choć nie powinno mieć to związku z pozycją ciała. Zatem aby precyzyjnie odpowiedzieć na Pana pytanie potrzeba więcej danych, sugeruję konsultację u kardiologa.
Dr med. Michał Tomaszewski
Kardiolog
Dzień dobry! Odpowiedź na Pana pytanie zależy od tego, co ostatecznie zdiagnozowano jako przyczynę omdleń. Czy w trakcie EPS wywołano jakąkolwiek arytmię? Reakcja wazo-wagalna może być przyczyną Pana kłopotów, z opisu wygląda to na dość prawdopodobne, ale nie o jej wywołanie chodzi w badaniu EPS. W ECHO serca nie ma nieprawidłowości, które mogłyby być odpowiedzialne za Pana objawy. Być może wymaga Pan poszerzenia diagnostyki o test pochyleniowy (tzw. tilt-test). Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie o leczenie, nie można leczyć czegokolwiek, dopóki nie zostanie postawione rozpoznanie.
Witam . By móc odpowiedzieć na pytanie odnośnie leczenia niezbędny jest szczegółowy wywiad, badanie lekarskie oraz dostęp do dotychczasowej dokumentacji i leczenia. Z przytoczonego badania echokardiograficznego wynika, że nie ma Pan/ Pani istotnej strukturalnej choroby serca. Pana /Pani problemem są zaburzenia rytmu serca/ omdlenia co prowadzący kardiolog starał się wyjaśnić - badanie EPS stosuje się zwykle na końcu ścieżki diagnostycznej . Potrzeba więcej danych o Panu/Pani i sercu by móc próbować odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, bardzo dziękuję za pytanie. Koniecznie należy wyjaśnić przyczynę nawracających omdleń. W przypadku prawidłowego wyniku EPS i braku istotności hemodynamicznej niedomykalności zastawki mitralnej można skoncentrować się na diagnostyce zespołu wazo-wagalnego i neurologicznej. Pozdrawiam Piotr Salomon.