Problemy z partnerem

9 odpowiedzi
Jestem w związku 13 lat, mamy dwójkę dzieci. Mój partner ma problemy z narkotykami i w mniejszym stopniu z alkoholem. Jednak uważa że sam sobie da radę z tym problemem. Bardzo często się kłócimy, wręcz ostatnio nie umiemy nawet ze sobą rozmawiać nie obwiniając się. On uważa, że jego uzależnienie jest przeze mnie gdyż ubzdurał sobie że miałam romans (co jest bzdurą). Obwinia mnie o rozpad naszego związku, ale nie chce iść ze mną do psychologa. Kiedy nie bierze jest naprawdę dobry ale kiedy wpada w nałóg moje życie zamienia się w piekło. Nie wiem co mam robić. Proszę o pomoc.
Dzień dobry,
bardzo polecam Pani skorzystanie z profesjonalnej pomocy i wsparcia psychoterapeuty. Może Pani ją uzyskać np. w Poradniach Leczenia Uzależnień, w których odpowiednio przeszkolone osoby przygotują Panią do przeprowadzenia rozmowy z partnerem, powiedzą o krokach jakie może Pani podjąć dla dobra całej rodziny. Życie z osobą nadużywającą narkotyków bądź alkoholu bywa bardzo stresujące dlatego ważne jest by znalazła Pani odpowiednie wsparcie dla siebie (np. jako uczestniczka grupy terapeutycznej dla osób współuzależnionych). Dzięki lepszemu zrozumieniu sytuacji, w której Pani się znalazła oraz emocjonalnemu wsparciu osób w podobnej sytuacji może Pani próbować zmieniać swoje zachowanie związane z używaniem substancji psychoaktywnych przez partnera i w ten sposób wprowadzać zmiany do całego systemu rodzinnego.
Pozdrawiam,
Katarzyna Walczak

To sytuacja wymagająca od Pani wiele siły i wytrzymałości. Jeśli partner nie chce sam zająć się swoim uzależnieniem, dobrze byłoby, gdyby Pani zadbała o siebie i w tej sytuacji skorzystała ze wsparcia psychologicznego dla osób współuzależnionych. W pierwszym kontakcie dobrym wyborem jest Centrum Interwencji Kryzysowej, które ma siedzibę w wielu miastach w Polsce. Można także zgłosić się do ośrodka zajmującego się leczeniem uzależnień. Także wsparcie psychologiczne jest ważne dla Pani jest bardzo ważne. Wszystkiego dobrego!
Szanowna Pani,
opisuje Pani typowe objawy i symptomy uzależnienia. Typowe są niestety nie tylko trudności w zapanowaniu nad używkami ale także obwinianie najbliższego otoczenia o to, że jest przyczyną nałogu, w tym podejrzewanie zdrady. Z drugiej strony w okresie abstynencji, osoba uzależniona zachowuje się poprawnie, co stwarza pozory normalności. Typowe jest także to, iż osoby uzależnione nie chcą się do tego przyznać i szukać pomocy przekonując otoczenie, że albo nie jest z nimi aż tak źle albo poradzą sobie sami. To jednak jest iluzja, która tylko pogłębia chorobę. Warto mieć świadomość, że uzależnienie to ciągła huśtawka, jest pozornie dobrze do czasu kolejnego sięgnięcia po używki. Wtedy obietnice nie mają już znaczenia i wszystko zaczyna się od początku. Niestety taka sytuacja ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na Panią ale przede wszystkim na dzieci.
Dlatego w pierwszej kolejności to Pani powinna sięgnąć po pomoc psychologiczną dla siebie, bez względu na to czy mąż będzie chciał skorzystać z terapii dla osób uzależnionych.
Pierwszy krok już za Panią, to dobrze, że szuka Pani pomocy. Ale żadna mailowa odpowiedź nie zastąpi terapii. Proszę ratować siebie i dzieci.
Trzymam kciuki !
Leszek Jaroszewski
Gabinet ARCHE
Dzień dobry, ma Pani dobrą intuicję, żeby namówić partnera do sięgnięcia po pomoc. Może ją znaleźć w specjalistycznych przychodniach leczenia uzależnień, funkcjonujących w każdym dużym mieście. Pomniejszanie problemu, złudzenie kontroli i szukanie winnych wśród najbliższych często towarzyszy uzależnieniu i należy to traktować jako objaw chorobowy. Proszę zadbać o siebie i o dzieci. Przy przychodniach leczenia uzależnień zwykle funkcjonują grupy wsparcia dla rodzin osób uzależnionych (czasem pod nazwą "grup dla współuzależnionych"). W trakcie takich spotkań może Pani nabyć wiedzę czego się spodziewać i co robić, by chronić siebie i swoje dzieci przed piekłem, o którym Pani pisze. Namawiam Panią od nielekceważenia problemu i jeśli Pani partner odmawia terapii, nie rezygnować z udzielenia pomocy sobie. Jeśli nie chce Pani uczestniczyć w grupie wsparcia, proszę skonsultować się indywidualnie z terapeutą uzależnień. Pozdrawiam Panią serdecznie. Katarzyna Zalewska
Witam, proszę skorzystać z pomocy psychologicznej indywidualnej. Jeżeli partner nie chce skorzystać z pomocy proszę zadbać o pomoc dla siebie. Porozmawiać z psychologiem o całej sytuacji, jakie ma Pani możliwości wpływu, jak się zachować. Pozdrawiam serdecznie
Witam Panią.
Z uwagą przeczytałam Pani list i to co przyszło mi pierwsze do głowy to to, ze Pani powinna udać sie po pomoc do poradni dla osób współuzależniomnych. Tak jak śrpdki psychoaktywne zmieniają myślenie, emocje i zachowania osoby uzależnionej to podobnie dzieje się również u osób, które żyją z oaobą uzaleźnioną. Jeśli Pani partner nie chce pomocy to nie można nikomu pomóc na siłę.
Proszę wykonać ten krok a tam dostanie Pani pomoc i dalsze wskazówki co robić.
Pomyślałąm też o dzieciech Państwa, które na to patrzą. Myślę, ze sprawą należy zająć się szybko.
Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki
Witam serdecznie!
Uzależnienie - niezależnie od tego jaka substancja wchodzi w grę - jest problemem całej rodziny. Jeśli partner nie chce udać się do psychologa/terapeuty, nie zmusi go Pani do tego. Mimo to zachęcam, aby Pani zadbała o siebie i sama udała się do psychologa, ponieważ Pani ten problem też dotyczy jako partnerki. Równie ważne jest dobro Państwa dzieci, które być może są świadkami Państwa kłótni, zachowania partnera pod wpływem substancji psychoaktywnych itd. Proszę udać się do poradni uzależnień w Pani okolicy. Tam z pewnością uzyska Pani informacje, jak dalej postępować. Pozdrawiam! Milena Wyszyńska
Dzień dobry Pani Proszę przeczytać mój artykuł o tym jak skutecznie zmotywować osobę uzależnioną do leczenia na stronie: ajkczaja.wixsite.com/psychoterapeuta Ten artykuł jest też dostępny na facebooku Agata Czaja-Michaud
W razie pytań z racji odległości polecam Skype: Agata Czaja-Michaud
pozdrawiam serdecznie ajkczaja&gmail.com
Szanowna Pani,
aby stwierdzić czy Pani partner jest uzależniony czy też jest osobą nadużywającą alkoholu i narkotyków należałoby się zgłosić do specjalisty leczenia uzależnień. Na leczenie choroby alkoholowej jak i uzależnienia od narkotyków (uzależnienie mieszane) składa się wiele etapów. Począwszy od otrucia, przez terapię w ośrodku stacjonarnym lub w poradni odwykowej, grupy AA, leczenie poszpitalne, rozwój duchowy i własny.
Według polskiego prawa, leczenie uzależnień w formie odwyku jest dobrowolne. Oznacza to, że o ile osoba chora sama nie uzna, że odwyk jest jej potrzebny, nikt nie może pod przymusem wywrzeć na nią nacisku. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przewiduje jednak od zasady wyjątki. Jeśli osoba uzależniona powoduje rozkład życia rodzinnego, ma negatywny wpływ na dzieci – demoralizacja, zakłóca porządek publiczny – może zostać skierowana przez sąd na przymusowy detoks i leczenie.
Życie w związku z osobą uzależnioną jest pełne niepewności, chaosu i samotności. Usiłując przystosować się do destrukcji wywołanej piciem partnera zaczyna Pani wchodzić w pułapkę współuzależnienia. Obwinianie Pani przez partnera za swoje picie i branie narkotyków jest klasycznym tego przykładem.
W Polsce jest duży dostęp do pomocy psychologicznej dla członków rodzin osób uzależnionych. Wielu pacjentów poradni psychologicznych to DDA Dorosłe Dzieci Alkoholików, sygnalizuję Pani w ten sposób, że życie w rodzinie z problemem alkoholowym ma również destrukcyjny wpływ na dzieci.
Nie zmusi Pani partnera do leczenia, ale może Pani odmienić swoje życie, pomóc dzieciom zgłaszając się po pomoc psychologiczną.

Serdecznie pozdrawiam
Anna Mejsner-Ignaczak