Problemy z nauką.

4 odpowiedzi
Mam 17 lat, mam problem z nauką i samodyscypliną. Nie potrafię zmusić się do nauki , a jeżeli już uda mi się usiąść przy biurku , strasznie się rozpraszam , nie potrafię się skupić, a kiedy nie daje rady się nauczyć biorą mnie okropne nerwy. Dlatego wynikają z tego moje problemy z nauką, bardzo wielkie ambicje,a pracy żadnej. Jeżeli chodzi o zwyczajny dzień też nie potrafię się zmobilizować do jakiejkolwiek pracy, nie wiem co za to odpowiada ale jak dla mnie jest to leń , którego sam nie potrafię opanować. Dzieje się tak praktycznie od zawsze , został mi ostatni rok żebym mógł się ogarnąć (z nauką) dlatego liczę na Pani pomoc.
Witaj, zapraszam Cię na konsultację, prawdopodobnie rozpoczniemy już na pierwszej wizycie pracę terapeutyczną tj nabywanie umiejętności mobilizacji do nauki, koncentracji na rzeczach ważnych, radzenia sobie z nerwami, ważne też żebyś przyszedł z rodzicem lub opiekunem, osobą dorosłą, Pozdrawiam Cię serdecznie

Koniecznie proszę skontaktuj się ze specjalistą. Ponieważ masz 17 lat masz darmową pomoc psychologa w Rejonowej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej lub usługi komercyjne-takie jaku mnie. To jest tylko objaw kształtującej się postawy. Z opisu masz jakby roszczeniową postawę wobec życia- chcę dobre oceny a le bez pracy. Jak stworzyła się taka postawa-na pewno się z tym nikt nie rodzi. Trzeba to przeanalizować z psychologiem . Jak rodzina reagowała na porażki i wzloty. Jak pracują rodzice i dziadkowie? i.t.p. Pozdrawiam serdecznie
Witam, niestety udzielenie pomocy na opisany temat w formie krótkiej wiadomości nie jest możliwe. Oczywiście jest realna praca nad tym, ale podczas sesji indywidualnych. Na teraz mogę tylko napisać, iż warto odpowiedzieć sobie na ile to kwestia braku mobilizacji, a na ile stawiania sobie dużych wymagań. Problemy z koncentracją i niechęć do nauki może się pojawiać, gdy mózg zadania, jakie przed nim stoją ocenia za nazbyt trudne...Warto stawiać sobie małe cele, a także ocenić na ile na prawdę siadasz do nauki... Czy kiedy planujesz się uczyć masz włączony komputer, czy w tle gra muzyka, a może dochodzą do Ciebie odgłosy tv? Czy siedzisz, czy może leżysz na łóżku? Czy czytasz na głos, czy robisz notatki. Czy taki sam stopień niechęci i rozkojarzenia odczuwasz niezależnie do jakiego przedmiotu siadasz? Czy próbowałeś uczuć się z kimś? To wszystko istotne pytania i zależnie od odpowiedzi na nie możesz ocenić, czy to rzeczywiście leń, czy może masz wokół siebie zbyt dużo dystraktorów... Powodzenia
Lenistwo jest taką samą "choroba" jak pracoholizm lub alkoholizm, może nas doprowadzić do zrujnowanie swojego życia i i życia najbliższych.
Tzw. "Lenia" w Pana przypadku szczególnie wzmacnia się na ostatnim roku czy przy końcowych egzaminach. Trzeba sie zmobilizować i ostatnimi silami zwalczyć "lenia" lub zwrócić się do psychologa.
Powodzenia