Problemy z napadowym migotaniem przedsionków

6 odpowiedzi
Dzień dobry. Od kilku lat lecze się na nadciśnienie tętnicze.Z początkiem tego roku lekarz zdiagnozował napadowe migotanie przedsionków które powtarzało się 3krotnie w krótkich odstępach czasu,ostatnie zakończyło się kardiowersią.Po 2 miesięcznym okresie spokoju (biore leki acenocumarol,metocard 50mg ,rytmonorm150 )pojawiło się ponownie migotanie przedsionków.Parametry ciśnienia i pulsu mieszczą się w normach,jak radzić sobie w takim przypadku?
Szanowna Pani/Panie. Migotanie przedsionków, jest schorzeniem, które może mieć bardzo poważne konsekwencje i jego leczenie powinno być prowadzone przez lekarza mającego w tym względzie stosowne doświadczenie. Trudno jest odpowiedzieć jednozancznie na pytanie jak sobie radzić z nawrotem. Od "radzenia sobie" jest w tym przypadku lekarz i jego koncepcja dalszej terapii. W razie częstych nawrotów, lekarz (współnie z pacjentem) musi zdecydować, czy walczyć o utrzymanie rytmu zatokowego, czy też "utrwalić' migotanie przedsionków. Póki co realizowana jest u Pani/Pana koncepcja walki o rytm zatokowy, ale jest to postępowanie, którego czasami poprostu należy zaprzestać. W razie wystąpienia napadu, doraźnie można zastosować dodatkową dawkę rytmonoru, jednakże nie zalecałbym działania na własną rękę bez porozumienia z leczącym Panią/Pana lekarzem.
Pozdrawiam serdecznie

Napadowe migotanie przedsionków to wskazanie do ablacji. Proszę o tym porozmawiać z prowadzącym kardiologiem
Dzień dobry
W takiej sytuacji należy modyfikować (czytaj walczyć z) czynniki ryzyka występowania napadów, takimi, jak: otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, jak również rozważyłbym modyfikację farmakoterapii.
Pozdsrawiam
Jan Biegus
Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to pytani.
1) Można spróbować, czy rytmonormem udaje, że przerwać arytmię (przyjąć 300 mg doustnie), ale taka próba powinna być wykonana w szpitalu pod kontrolą lekarzy
2) rozważyć zastosowanie innego leku antyarytmicznego
3) wykonać ablację podłoża migotania przedsionków
Ja jako pacjent wybrałbym punkt 3ci, o ile nie ma przeciwwskazań
Oprócz kardiowersji elektrycznej, leczenie migotanie przedsionków polega również na farmakoterapii. Być może nalezy włączyc lek (włączono ?). Ponadto - pacjentów z migotaniem przedsionków można też kwalifikowac do badania elektrofizjologicznego i ablacji RF.
Dzień dobry! Niestety napadowe migotanie przedsionków jest arytmią, która może często nawracać. Skoro poprzednim razem przerwano arytmię dopiero kardiowersją elektryczną jest mało prawdopodobne, aby mogła Pani/Pan samodzielnie próbować przerwać napad. W zależności od chorób towarzyszących i obrazu echokardiograficznego albo można dalej walczyć o utrzymanie rytmu zatokowego i próbować włączać bardziej agresywne leczenie farmakologiczne albo rozważyć wskazania do ablacji podłoża arytmii, który to zabieg niestety nie gwarantuje 100% skuteczności. Trzecim wyjściem jest pozwolenie na utrwalenie się arytmii i leczenie mające na celu spowolnienie pracy serca w obrębie migotania przedsionków. Jest to tak samo dobra strategia jak walka o rytm zatokowy. Wszystkie te opcje należy przedyskutować ze swoim kardiologiem, który znając Pani/Pana dotychczasowy przebieg choroby i wyniki badań dodatkowych pomoże podjąć właściwą decyzję.