Problemy z nadciśnieniem

4 odpowiedzi
Mam 63 lata, od trzech lat choruję na nadciśnienie. Do stycznia 2016 roku brałam Clopamid, a doraźnie Captopril.Ponieważ skoki ciśnienia były dość częste, lekarz domowy zapisał mi Tritace 2,5 mg, używałam go do maja, ciśnienie wprawdzie się ustabilizowało, jednakowoż zaczął mnie męczyć uporczywy kaszel, który nie pozwalał mi normalnie funkcjonować. Lekarz postanowił zmienić mi lek na Karbis 4 mg. Kaszel minął jak ręką odjął, ale po kilku dniach stosowania tego leku zaczęły mnie wybudzać poranne nudności i bóle w okolicach żołądka/wątroby trwające około dwóch godzin. Próbuję różnych sposobów na zniwelowanie bólu: piję sok z cytryny, piję siemię lniane i nic mi nie pomaga. Jednocześnie muszę nadmienić, że kładąc się spać moje ciśnienie jest w normie, a w momencie, kiedy wybudza mnie ból jest ono podwyższone rzędu 160/90, dopiero kiedy to złe samopoczucie ustępuje, ciśnienie maleje do np. 116/64 w ciągu dnia, co też nie jest dla mnie sytuacją komfortową, bo czuję się bardzo słabo, bez chęci do czegokolwiek. Proszę o poradę, co robić, żeby uniknąć tych porannych dolegliwości, jak również skoków ciśnienia?
może nie toleruje Pani również tego leku... najprościej podejść raz keszcze do lekarza rodzinnego i opowiedzieć mu o tym... bóle okolic żołądka i dwunastnicy mogą wynikać ze stanu zapalnego błony śluzowej żoładka lub dwunastnocy, choroby wrzodowej lub choroby refluksowej... czyli - zmiana leku ale przed zmianą można spróbować pobrać przez 2-3 tygodnie jakiś lek hamujący wydzielanie soku żołądkowego np. Bioprazol 20mg/dobę. Sok z cytryny odradzam.

Koniecznie należy udać się do lekarza i opowiedzieć mu o powyższych dolegliwościach. Być może lek jest źle dobrany i będzie należało go zmienić. Myślę, że zmiana diety będzie także nieocenioną pomocą. Nadciśnienie dotyka bardzo często osób, które jedzą słono, dużo i tłusto, a także pijących dużo kawy lub alkoholu. Na wstępie proponuję wyregulować swoje posiłki, jeść 5 małych posiłków w ciągu dnia. Wybierać produkty chude np. chude mięso, chude sery i mleko. Warzywa i owoce powinny być bogate w witaminę C. Dobroczynne właściwości ma czosnek, zawierający związki siarki. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa. Polecam także wypijanie 2 razy dziennie po pół szklanki soku z aronii lub czarnej porzeczki. Stosowanie tego zabiegu przez dłuższy czas skutecznie wyrównuje ciśnienie krwi. W razie potrzeby serdecznie zapraszam do mojego gabinetu w Łomiankach. Po szczegółowo przeprowadzonym wywiadzie dietetycznym zaproponuję Pani najlepsze rozwiązanie.
Witam serdecznie,
Jestem dietetykiem klinicznym i mogłabym pomóc w dziedzinie żywienia. Natomiast to pytanie musi Pani skierować do lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
Witam Serdecznie!
Przy nadciśnieniu trzymanie odpowiedniej diety jest równie ważne jak stosowanie farmakoterapii. Jeśli chodzi o dodatkowe dolegliwości, moglibyśmy o tym porozmawiać na wizycie, ponieważ bez zebrania szczegółowego wywiadu zdrowotnego oraz żywieniowego nie jestem w stanie Pani pomóc. Zapraszam do umówienia się na konsultacje dietetico.pl .
Pozdrawiam,
Tomasz Kolipiński - Dietetyk
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.