Problemy z gryzieniem.

2 odpowiedzi
Witam, jestem mamą trzyletniego chłopca po przejściach natury laryngologicznej (wiotkość krtani- tracheostomia) i gastrologicznej (refluks). Obecnie dziecko jest wyprowadzone ze schorzeń i rozwija się normalnie, pięknie nadrabia mowę. Martwi mnie jednak jego niechęć do gryzienia i żucia. Jak dostanie coś nawet z grudkami i dużymi kawałkami, to pogryzie i połknie bez problemu, natomiast robi się problem podczas podawania potraw twardych, tj np surowe warzywa i owoce. Czy da się dziecko w tym wieku wyprowadzić z tego? Czy logopeda zajmuje się takimi przypadkami, czy muszę szukać innego specjalisty?
Witam Panią. Problemy z gryzieniem, które Pani opisuje pojawiają się u wielu dzieci i powinny być konsultowane ze specjalistą, ponieważ sposób karmienia dziecka ma istotny wpływ na rozwój mowy. Odgryzania, gryzienie i żucie potraw twardych stanowi trening dla wszystkich elementów jamy ustnej – te same elementy biorą później udział w prawidłowej wymowie. Odmowa spożywania twardych pokarmów może mieć konsekwencje w postaci zaburzeń motoryki jamy ustnej, nieprawidłowej artykulacji, wad zgryzu oraz opóźnienia rozwoju mowy. Nauka gryzienia i żucia to długotrwały proces, którego przebieg zależy od indywidualnych cech dziecka, przebiegu żywienia, diety. Opanowanie tych umiejętności to dla dziecka osiągnięcie kolejnego etapu w rozwoju. Jeśli potrzebna jest pomoc w nauce gryzienia, logopeda jest odpowiednim specjalistą, do którego należy się zgłosić. Logopeda określi przyczyny trudności z gryzieniem, podpowie rodzicom, na co zwracać uwagę podczas posiłków, będzie wykonywać z dzieckiem odpowiednie ćwiczenia w gabinecie i pokaże rodzicom, jak wspomagać rozwój gryzienia i żucia w domu. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani,
logopeda kierunkuje rodziców w terapi karmienia, są również specjaliści zajmujący się terapią karmienia, uczą gryźć i żuć. Najważniejsze to próbować podawać synowi coraz twardsze pokarmy (na początek wąskie i długie kawałki marchewki, skórkę z chleba) zachęcać dziecko do odgryzania i żucia.
Pozdrawiam serdecznie,
Maria Kmiecik-Matrejek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.