Problemy z gryzieniem.

2 odpowiedzi
Witam, jestem mamą trzyletniego chłopca po przejściach natury laryngologicznej (wiotkość krtani- tracheostomia) i gastrologicznej (refluks). Obecnie dziecko jest wyprowadzone ze schorzeń i rozwija się normalnie, pięknie nadrabia mowę. Martwi mnie jednak jego niechęć do gryzienia i żucia. Jak dostanie coś nawet z grudkami i dużymi kawałkami, to pogryzie i połknie bez problemu, natomiast robi się problem podczas podawania potraw twardych, tj np surowe warzywa i owoce. Czy da się dziecko w tym wieku wyprowadzić z tego? Czy logopeda zajmuje się takimi przypadkami, czy muszę szukać innego specjalisty?
Witam Panią. Problemy z gryzieniem, które Pani opisuje pojawiają się u wielu dzieci i powinny być konsultowane ze specjalistą, ponieważ sposób karmienia dziecka ma istotny wpływ na rozwój mowy. Odgryzania, gryzienie i żucie potraw twardych stanowi trening dla wszystkich elementów jamy ustnej – te same elementy biorą później udział w prawidłowej wymowie. Odmowa spożywania twardych pokarmów może mieć konsekwencje w postaci zaburzeń motoryki jamy ustnej, nieprawidłowej artykulacji, wad zgryzu oraz opóźnienia rozwoju mowy. Nauka gryzienia i żucia to długotrwały proces, którego przebieg zależy od indywidualnych cech dziecka, przebiegu żywienia, diety. Opanowanie tych umiejętności to dla dziecka osiągnięcie kolejnego etapu w rozwoju. Jeśli potrzebna jest pomoc w nauce gryzienia, logopeda jest odpowiednim specjalistą, do którego należy się zgłosić. Logopeda określi przyczyny trudności z gryzieniem, podpowie rodzicom, na co zwracać uwagę podczas posiłków, będzie wykonywać z dzieckiem odpowiednie ćwiczenia w gabinecie i pokaże rodzicom, jak wspomagać rozwój gryzienia i żucia w domu. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą.
Pozdrawiam

Szanowna Pani,
logopeda kierunkuje rodziców w terapi karmienia, są również specjaliści zajmujący się terapią karmienia, uczą gryźć i żuć. Najważniejsze to próbować podawać synowi coraz twardsze pokarmy (na początek wąskie i długie kawałki marchewki, skórkę z chleba) zachęcać dziecko do odgryzania i żucia.
Pozdrawiam serdecznie,
Maria Kmiecik-Matrejek