Problem z zajściem w drugą ciążę..

3 odpowiedzi
Witam!
Mam 34 lata i jestem matka 5 latka. Ciąża bez żadnych komplikacji. Poród planowany przez cc. Od roku staramy się z mężem o rodzeństwo dla naszego jedynaka jednak bezskutecznie. Cytologia ok, progesteron w fazie poowulacyjnej wskazuje że owulacja jest. Robie też testy owulacyjne które wskazują owulacje i w tych dniach dochodzi do zbliżeń. Mam podwyższoną prolaktyną i zdjagnozowaną hiperprolaktymnie czynnościową którą zbiłam bromeranem do poziomy w górnej granicy normy. Nie wiem jakie badania jeszcze wykonać. Obecnie jestem za granicą ale wracam do kraju w następny miesiącu i chciała bym wiedzieć jakie bdania ewentualnie wykonać jeszcze przed wizytą u ginekologa.
Pozdrawiam i proszę o opinie.
Witam .
Wstępna diagnostyka niepłodności przebiega w trzech kierunkach. Po pierwsze należy ocenić czy dochodzi do owulacji . Progesteron wykonywany w środku fazy lutealnej, najlepiej 7 dni przed spodziewaną miesiączką z nielicznymi wyjątkami potwierdza fakt owulacji. Warto jednak wykonać również USG by wykluczyć LUF czyli sytuację w której dochodzi do luteinizacji nie pękniętego pęcherzyka. Sytuacja taka zdarza się nie często i jest to stan gdzie progesteron będzie wysoki pomimo braku owulacji. Po drugie należy ocenić parametry nasienia u partnera, i najlepiej wykonać to w jakimś dobrym laboratorium. Trzecią kwestią jest ocena drożności jajowodów. Starając się o ciąże warto też określić czynność tarczycy i rezerwę jajnikową. Hyperprolaktynemia przy braku objawów klinicznych ( rzadkie miesiączki lub ich brak , wyciek z brodawek sutkowych ) jest stanem którego się nie leczy. Tu też warto oznaczyć poziom hormonów tarczycy gdyż hyperprolaktynemia może występować wtórnie do niedoczynności tarczycy.
Pozdrawiam serdecznie.

Proszę spokojnie czekać...
Progesteron w drugiej fazie cyklu mówi o funkcji ciałka żółtego, nie wskazuje na przebytą owulację. Testy owulacyjne to gadżet, a dni owulacji to zbyt późny czas na koncepcję. Dni płodne zaczynają się ok. 7-8 dnia cyklu i trwają do owulacji. Jeżeli ma Pani hyperprolaktynemie to nie a Pani owulacji, a bromokrptynę stosuje się ciągle, aż do zajScia w ciążę.