Problem z wdychaniem powietrza u psa.

6 odpowiedzi

Proszę o pomoc, moja 10 letnia suczka dziwnie wdycha powietrze przez nos, wydaje dziwne dzwięki przy wdechu, coś jak świszczenie, albo jakby miała katar, byłam u innego weterynarza, tam stwierdzili, że problem tkwi w zębie (stan zapalny) i gdy nie bedzie poprawy to pies trafi na stol operacyjny na wyrwanie zeba, a tego wolałabym uniknąć ze wyględu na jej wiek. Suczka otrzymuje ogromną ilość antybiotyków i tabletek w tym phenoleptil. Czy to faktycznie może być problem ze stanem zapalnym zęba. Nie chcę faszerować psa lekami przez tak dlugi czas. Prosze o porade.
Nie wiem dlaczego dziś- 17 marca 2016 to pytanie się pojawiło u mnie. Podejrzewam, że już była Pani u lek. wet. i pomógł Pani pupilce. Trzeba zrobic RTG zębów. Pozdrawiam

psa nie widzę i nie słyszę. problemy z kłami często powodują zap. okolicy jamy nosowej, niedawno rwałem 2 kły u posokowca bo aż gnila kość. efekt zapalenie zniknęło świst z nosa ustał ale jak pije to mu z nosa kapie - przetoki zębodołowo - nosowe ( problem dla psa niewielki. sprawdźcie jeszcze czy nie ma polipów w nosie. dość częste u starych psów.
pozdrawiam
Witam serdecznie,
z opisanego przez Panią przypadku wynika jakoby zwierzę posiadało duszność wdechową oraz wydechową, podstawą w tym momencie jest diagnostyka górnych dróg oddechowych oraz serca. Istnieją różne przyczyny takiej duszności - od wad wrodzonych po choroby nabyte także z wiekiem. Nie opisała Pani rasy zwierzęcia, czasem u zwierząt ras małych (np. Yorkshire terrier itp.) występuje zapadanie tchawicy, czy wyżej opisany przez Panią świst występuje np. w sytuacji stresowej? Czy zwierzę sinieje w trakcie występowania tego świstu?Możliwa jest również sytuac jeżeli zwierzę od dłuższego czasu nie miało wykonywanej sanacji jamy ustnej a kamień nazębny narastał, że doszło do parodontozy i w konsekwencji do przetoki nosowej. W tym momencie tak naprawdę wypadałoby zwierzę najpierw dokładnie zbadać (stan jamy ustnej, dziąseł) oraz osłuchać, ewentualnie wykonać zdjęcie RTG jamy nosowej, i jeżeli w trakcie badania osłuchowego serca wychwycone zostałyby jakieś szmery bądź tony patologiczne wtedy zaleciłbym wykonać badanie kardiologiczne (echo bądź ekg). Odnośnie phenoleptilu rozumiem że u suczki stwierdzona została padaczka? Jeśli tak to na jakiej podstawie. Znieczulenie zwierzęcia do operacji jest również możliwe u zwierząt starszych aczkolwiek podstawą do podjęcia decyzji o anestezji jest podstawowe badanie krwi (morfologia i biochemia o profilu przedoperacyjnym). U starszych zwierząt z reguły wykonuje się anestezję wziewną. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu i pozdrawiam serdecznie
Jeśli zrobiła się przetoka od zęba do jamy nosowej to jak najbardziej wydzielina z nosa i dziwne oddychanie jest możliwe z tego powodu. Powodów innych też może być dużo, np. zwężony kanał nosowy przez zmianę rozrostowa w jamie nosowej, czy stan zapalny zatok. Żeby się przekonać należy dokładnie zbadać psa i zrobić dodatkowe badania takie jak rtg czy rinoskopia.
Jeżeli u psa występuje ropień okołowierzchołkowy penetrujący do zatok lub jamy nosowej to jak najbardziej możliwe jest żeby "zepsuty ząb" dawał objawy dziwnego oddechu.
Dzień Dobry. Suczka piwinna mieć wykonane zdjęcie rtg czaszki z uwzględnieniem zatok nosowych oraz pobraną cytologię wyciekającego płynu z otwów nosowych. Objawy mogą być od chorego zęba, ale i inne choroby tej okolicy nakeży wylkuczyć