Problem z pryszczką

1 odpowiedzi
Dzień dobry, mam bardzo poważny problem z wirusem
opryszczki. Mam 25 lat. W maju 2014 przeszłam operację cesarskiego
cięcia. Po porodzie dostałam opryszczkę skórną rozsianą na
całym ciele w różnej postaci - pęcherze, rany, nadżerki.
Dodam, że choruję od dziecka na atopowe zapalenie skóry. Z
opryszczką z złym stanie trafiłam do szpitala na oddział
dermatologii. Tam przez kilka dni dostawałam dożylnie Acylovir. Po
kilku dniach zostałam wypisana do domu z zaleceniem stosowania
Heviranu przez 5 dni. Gdy odstawiłam Heviran opryszczka wróciła. Za
każdym razem przy próbie jego odstawienia problem wraca do tej pory. Pęcherze i
ranki pojawiały się na dłoniach, stopach. Bardzo bolesne jest dla
mnie gdy opryszczka zaatakuje uszy. Boli wówczas mnie cała twarz.
Gdy zwiększam dawkę Heviranu ból mija. Od maja 2014 biorę ciągle
lek. Za każdym razem gdy pominę choć niewielką dawkę leku problem
wraca. Biorę 2 razy 400 mg. Niestety ostatnio mimo, iż biorę lek
regularnie i nie pomijam żadnej tabletki objawy
wracają. Staram się wzmacniać odporność stosując zioła i witaminy.
Jestem przerażona. Boję się, że wirus z czasem zaatakuje narządy
wewnętrzne, że dostanę opryszczkowego zapalenia mózgu. Co mogę
zrobić by wirus nie był tak aktywny? Czy jest coś, co będzie w stanie mi pomóc?
Bardzo proszę o radę.
Szanowna Pani,

W przebiegu atopowego zapalenia skóry problemem bywa wyprysk opryszczkowy Kaposiego, czyli opryszczkowe zapalenie skóry, gdzie dochodzi do zajęcia rozległych obszarów skóry. Dotychczas nie wypracowano możliwości eliminacji wirusów opryszczki z organizmu. W stanie uśpienia pozostają one w zwojach nerwów czuciowych czekając na okres obniżenia odporności, gdy reaktywują się.

Opryszczkowe zapalenie mózgu jest bardzo rzadkim powikłaniem opryszczki. Dotyczy przeważnie pacjentów po zabiegach neurochirurgicznych, na oddziałach intensywnej terapii i pacjentów z ciężkimi zaburzeniami układu odpornościowego (nowotwory, chemioterapia).

W przypadku częstych opryszczek stosuje się kilku-kilkunastomiesięczną terapię acyklowirem, w doustnej dawce podtrzymującej 2x400mg, a w przypadku nawrotu wraca się do wyższej dawki. Daje to możliwość zmniejszenia częstości nawrotów, ale nie jest w stanie ich wyeliminować. Zioła ani witaminy nie zatrzymają choroby i nie polecam stosować ich razem z acyklowirem ze względu na ryzyko interakcji (np. obniżania stężenia acyklowiru we krwi, co skutkuje brakiem jego aktywności względem wirusa i nabywaniem oporności na lek) i w efekcie zaburzeń funkcji narządów wewnętrznych.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV