Problem z określeniem specjalisty - psycholog czy psychiatra?

3 odpowiedzi
Witam,
od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zgłoszenia się do specjalisty, ale nie jestem w stanie zdecydować, czy odpowiedniejszy byłby dla mnie psycholog, czy jednak psychiatra, a niestety sytuacja finansowa nie pozwala mi przekonać się na własnej skórze.
Opisując pokrótce problemy, ja oraz moi bliscy podejrzewamy zaburzenia o charakterze depresyjnym i lękowym, stres w sytuacjach społecznych, nieumiejętność sprostania obowiązkom, nieustanne poczucie winy, a w konsekwencji również zaburzenia odżywiania. Jestem świadoma swoich problemów, usiłowałam z nimi walczyć sama, ale też przez częste rozmowy z przyjaciółmi etc., co daje mi poczucie, że sama psychoterapia okazałaby się bezcelowa - rozmawianie i uświadamianie sobie swoich motywacji, obaw i ograniczeń niczego mi do tej pory nie dały. Przez długi czas przypisywałam objawy dojrzewaniu, później zmianie środowiska, zmianami pogody etc., ale przez ostatnie dwa lata problem widocznie się nasilił, uniemożliwiając mi normalne funkcjonowanie. Jestem już zmęczona próbami nieprzynoszącymi efektów, więc może odpowiedniejsze byłoby włączenie leczenia farmakologicznego?
Droga Pani! Niestety, rozmowy ze znajomymi, krewnymi i życzliwymi ludźmi nie są psychoterapią! To, w najlepszym razie, pomoc psychologiczna. "Uświadomienie sobie swych motywacji, obaw i ograniczeń" też nie! Psychoterapia, w zależności od założeń, stara się dotrzeć do nieświadomych przeżyć, albo przepracowania dotychczasowych nieefektywnych sposobów funkcjonowania lub do wewnętrznych źródeł siły, by umożliwić człowiekowi odkrycie lepszych sposobów radzenia sobie z trudnościami życia. Leczenie farmakologiczne nie jest ostatecznością. Stosuje się je nie zamiast a z psychoterapią.
Leczenie, w coraz liczniejszych, ambulatoriach psychiatrycznych jest darmowe! Można się tam zgłosić b e z skierowania. I przyjmą. Najczęściej w ambulatoriach zatrudnieni są również psychologowie i psychoterapeuci. Niech Pani zdobędzie na odwagę i jak najszybciej zgłosi się do takiej poradni. Rokowanie jest zazwyczaj dobre! Można Pani pomóc. Pozdrawiam

Hmmm, proponuję poszukać psychoterapii na NFZ, nie jest to łatwe, ale w Poznaniu są poradnie, które mają w swojej ofercie psychoterapię. Uwaga - psycholog nie zawsze znaczy psychoterapeuta, a lepiej żeby była to osoba przygotowana do prowadzenia terapii. Mądry terapeuta jeśli uzna, że potrzebuje Pani również leków, to Panią skieruje do lekarza, jedno drugiego nie wyklucza. Zwykle, w takich sytuacjach proponuję, że po ustaleniu leczenia, czasem po 2 wizytach, mogę dać zaświadczenie dla lekarza rodzinnego z prośbą o dalsze zapisywanie leków. Pozdrawiam.
Jeśli objawy w znacznym stopniu zaburzają u Pani codzienne funkcjonowanie, zdecydowanie zalecam wizytę u lekarza psychiatry. Poza tym to lekarz stawia diagnozę i proponuje dalsze postępowanie.