Problem z oddaniem kału do ubikacji przez 3 latka

2 odpowiedzi
Witam, mój synek ma 39 m-cy (3 latka i trzy m-ce). W wieku 33 m-cy zaczął zgłaszać potrzeby fizjologiczne. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt że nie chce na nią siadać.I tylko mocz oddaje do toalety na stojąco. Jeśli chodzi o kał to sygnalizuje że ma potrzebę, ale woła o pieluszkę żeby mu założyć i robi do niej. Próbowałam już wszystkiego żeby go zachęcić żeby usiadł na toalecie lub nocniku. Jak już mi się udało kilka razy go posadzić ( i to poprzedzone płaczem i krzykiem ) to
ponad godzinę przesiadywał i tak nie zrobił choć wiedziałam że mu się bardzo chce bo sygnalizując że chce kupkę już zaczął prawie w majtki robić przed posadzeniem. Siedząc na toalecie twierdzi że boli go pupa i nie będzie stękał. Nie ma zatwardzenia, za każdym razem kał w pieluszce jest prawidłowy. Przez to że nie zrobi na ubikacji to chodząc do przedszkola wstydzi się powiedzieć że chce pieluszkę i wstrzymuje cały dzień chęć oddania kału. W tym momencie tak się zablokował że kał oddaje bardzo rzadko czasami tylko raz na tydzień. Ma tez obawy że jak zawoła o pieluszkę to go od razu ktoś będzie chciał go posadzić na toaletę i dlatego w ogóle nie woła.
Nie wiem czy to istotne ale on od początku bardzo mało siadał na nocnik. Nigdy nie chciał. A jak zaczął samodzielnie zgłaszać potrzebę oddania moczu to od razu robił to w pozycji stojącej. Próbowałam już rożnych argumentów by go przekonać np. jakimiś nagrodami itp, ale to na nic.... Siedząc na ubikacji próbowałam go jakoś zajmować by o tym nie myślał ale to też na nic.....
Nie wiem co mam w całym tym przypadku zrobić? Gdzie tkwi problem? Bardzo proszę o rade.
Ta sytuacja wymaga osobistego spotkania z małym pacjentem i prowadzenia systematycznego prowadzenia pacjenta w gabinecie pediatrycznym. Pozdrawiam serdecznie.HJC

J/w nie trzeba się przejmować