Problem z nosem.

4 odpowiedzi
Dzień dobry, w kwietniu ub. roku miałem zabieg FESS torbieli zatoki szczękowej prawej. Od tamtej pory towarzyszy mi nieprzyjemne uczucie zimna w nosie oraz prawej zatoce i na podniebieniu szczególnie po stronie prawej przy wdychaniu powietrza. Objaw jest taki jakbym oddychał zimnym powietrzem przy znacznie ujemnej temperaturze. Z kolei w nozdrzu lewym utraciłem całkowicie powonienie. Z tego powodów miałem wykonane badanie TK zatok w sierpniu. Oto wynik:
Zmiana polipowata w zachyłku zębodołowym zatoki szczękowej prawej wielkosci 8 X 8 X 6.
Niewielkie okrężne zgrubienia błony śluzowej zatoki szczękowej prawej grubości do 3 mm.
Dwie zmiany polipowate w zachyłku zębodołowym zatoki szczękowej lewej wielkiości do 10 mm. oraz okrężne zgrubienia błony śluzowej w obrębie tej zatoki grubości do 4 mm.
Ubytek ściany przyśrodkowej zatoki szczękowej prawej pozabiegowy wielkości do 6 mm.
Lejek sitowy po tej stronie jest niedrożny, po stronie lewej drożność sitowa lejka sitowego zmniejszona. Zgrubienia błony śluzowej w obrębie komórek sitowych tylnych po stronie lewej oraz w zatoce klinowej lewej grubości do 3 mm.
Skrzywienie przegrody nosa skierowane w stronę lewą.
Przewody nosowe o zachowanej Drożności.
Piramidy kości skroniowych prawidłowo upowietrznione.
Innych zmian nie uwidoczniono.
Od laryngologa stosowałem isonasin septo oraz Flixonase nasule a do natłuszczania nosa Nozolin jednak bez efektu.
Panie doktorze co może być przyczyną ww. objawów ?
Witam serdecznie!
Konieczne pełna ocena laryngologiczna z ewentualnym badaniem endoskopowym jam nosa?
Odczucie towarzyszące przepływowi powietrza przez prawą jamę nosa może wiązać się z występującym po zabiegu odsłonięciem zakończeń czuciowych drugiej gałązki nerwu trójdzielnego?W odniesieniu do utraty powonienia - czy wykonywany zabieg był obustronny, czy tylko po stronie prawej?
W przypadku pytań, chęci ukierunkowania dalszego postępowania proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl

Przepraszam, ale z przedstawionego opisu nie jestem doradzić czegoś sensownego.
Pozdrawiam,
Prof. A> Krzeski
Po stronie lewej mogą być zrosty pooperacyjne , to jedna zmożliwych przyczyn pogorszenia powonienia , Zapraszam na badanie endoskopowe nosa z kartą informacyjna oraz tomografią (CD-ROM) z przed i po operacji . Większa ilość przepływajacego przez nos i do zatoki powietrza może wywoływać takie objawy
Nie odpowiem na pytanie skąd odczuwanie zimna w nosie. Po zabiegach operacyjnych mogą występować subiektywne dolegliwości. Radzę poczekać jeszcze parę miesięcy. Jeśli utracił Pan powonienie, a sterydoterapia donosowa zawodzi to rozważyłbym doustną, nie rezygnując z tej pierwszej podając ją w postaci aerozolu 3x2 dawki. Można także stosować przez co najmniej miesiąc Neurovit lub Milgamma 2x1. Zapraszam na wizytę w celu oceny endoskopowej nosa. Może wtedy coś więcej będę mógł pomóc