Problem z barkiem (obrąbek i enchroma)

2 odpowiedzi
Witam
Od około pół roku mam problem z parkiem, upadek na rowerze.
Prześwietlenia nic nie wykazały, usg również, u końcu poszedłem na rezonans magnetyczny i opis był taki:
"Zniekształcona kostna tylno-górna krawędź panewki stawowej z podejrzeniem uszkodzenia górnej części obrąbka typu SLAP. Dokładna ocena wymaga badania astro-MR z kontrastem do stawowym"
i co mnie przeraziło pojawiła się inna rzecz:
"w uwidocznionej bliższej części trzonu kości ramiennej widoczna jest zmiana ogniskowa o charakterze enchodroma, wlk. ok. 37x16x12mm - zmiana łagodna, dobrze ograniczona o geograficznym kształcie, z drobnymi punktowymi zwapnieniami, o wysokim sygnale w obrazie PD fat sat-zależnych, sygnale zbliżonym do mięśni w obrazach T1-zależnych oraz mieszanym w obrazach T2-zależnych"
- nie było to wykryte przy żadnym z RTG
Mój obecny lekarz nie bardzo wiedział co z tym zrobić i odesłał mnie na konsultacje do kliniki ortopedycznej. Moje pytanie jest:
- jak bardzo powinienem się martwić tymi wynikami szczególnie mi chodzi o enchondroma?
- gdzie mogę znałeś jakiegoś specjalistę który wie co z tym zrobić (najlepiej na pakiet luxmed lub NFZ)
- jakie podjąć następne kroki i czy muszę się spieszyć?
Chrzęstniak śródkostny tej wielkości zwykle nie wymaga leczenia, pod warunkiem, ze jest to ten właśnie typ zmiany. Jeśli wielkość i cechy zmiany są niepokojące wymaga to usunięcia i zbadania his-pat.

- enchondroma to nowotwór łagodny jeżeli nie zagraża złamaniem wymaga obserwacji
- jeżeli bark boli to slap wymaga leczenia operacyjnego
Zapraszam na konsultację i na stronę ortopedia info.pl