Problem odcinka lędźwiowego i kolana

8 odpowiedzi
Ból pod prawym kolanem,dyskomfort przy bieganiu,mam wrażenie jak by ta noga była słabsza, przy schodzeniu po schodach odczuwam także ból pod kolanem.W odcinku lędźwiowym pojawia się ból prawie zawsze podczas jazdy autem,chyba że ręcznik zwinięty kładę na odcinku lędźwiowym to wtedy mniej odczuwam ból. Chciałbym zacząć znów biegać,lecz boję się żebym nie pogorszył tego stanu.Biegałem w lipcu po bardzo miękkim terenie jakim jest łąka torfowa:)ale ból cały czas mi towarzyszył...
Jakie badanie wykonać w celu postawienia trafnej diagnozy?
pozdrawiam!
Badanie kliniczne. Jak po nim nie będzie wiadomo to wtedy MRI na kręgosłup L bądź USG na kolano, choć najlepiej tez MRI. Ale często samo badanie kliniczne jest wystarczające do rozpoczęcia leczenia. Pozdrawiam

W pierwszej kolejności trzeba zróżnicować czy ból pod kolanem jest bólem pochodzącym ze struktur w obrębie stawu czy może promieniuje właśnie z kręgosłupa lędźwiowego. Sytuacje, w których się pojawia raczej świadczą o uszkodzeniu lokalnym w obrębie stawu kolanowego - wnioskuję oczywiście z Pana opisu więc najlepiej wykonać USG.
Co do kręgosłupa, najlepszym badaniem będzie MRI ale zachęcam aby najpierw przeprowadzić zwykłe badanie kliniczne, które wyjaśni większość wątpliwości i pozwoli zróżnicować problem.
Proszę wykonać badanie USG kolana, podejrzenie cysty Bakera. Jednak w leczeniu należy uwzględnić również ból kręgosłupa jako możliwy problem współistniejący.
Pozdrawiam
Witam,
Proszę udać się do fizjoterapeuty zajmującego się osobami aktywnymi lub lekarza ortopedy o podobnym charakterze. Po wykonaniu badania przedmiotowego i podmiotowego specjalista powinien ocenić czy jest sens wykonać badanie obrazowe czy też nie. Jeżeli spłycenie lordozy lędźwiowej prowokuje ból w kolanie można domniemywać problemy uciskowe struktury nerwowej. Jeśłi owa struktura jest uciskana w obrębie kręgosłupa to najlepszym badaniem byłby rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego.

pozdrawiam i zapraszam
Klimek Krzysztof
Mogą to być 2 sprawy niezależne od siebie, ale równie dobrze mogą być ze sobą powiązane. Myślę, że fizjoterapeuta poradzi sobie z diagnozą al jeżeli nie to powie jakie badania zrobić lub do jakiego specjalisty się udać. Jestem Fizjoterapeutą więc polecam fizjoterapię. Myślę, że ważne jest żeby stwierdzić co i dlaczego tak się dzieje, a to częściej robią fizjoterapeuci.
pozdrawiam
Badanie funkcjonalne u dobrego Fizjoterapeuty OMT lub Osteopaty!
Witam Pana. W pierwszej kolejności należy wykonać dokładne badanie funkcjonalne ( badanie narządu ruchu wraz z testami klinicznymi różnicującymi ). Wynik takiego badania będzie wskazywał, które konkretne struktury są zaangażowane w Pana problem oraz jak przeprowadzić terapię. Badanie takie przeprowadza się w gabinecie , zatem polecam udać się do dobrego fizjoterapeuty lub osteopaty.
pozdrawiam
Dzień dobry! Możliwe, że są to zmiany neurologiczne. W tym przypadku bieganie nie jest wskazane, można o tym pomyśleć dopiero po rehabilitacji. Można wykonać rezonans kręgosłupa lędźwiowego lub udać się na konsultację do fizjoterapeuty, który na podstawie dokładnego wywiadu ustali przyczynę dolegliwości.