problem niedowagi

9 odpowiedzi
Witam! Jak powinna wyglądać dieta osoby (kobiety, lat 22) borykającej się z niedowagą o zaniżonym poziomie tkanki tłuszczowej, która nie posiada zaburzeń hormonalnych (TSH na dobrym poziomie), a chce zwiększyć masę mięśniową?Pozdrawiam
Witam. Dieta ze zwiększoną podażą kalorii, odpowiednimi proporcjami składników odżywczych + dobrze zaplanowany trening. Polecam skorzystać z pomocy trenera personalnego, który równocześnie zajmie się planowaniem diety, dopasowanej do potrzeb treningu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam
Osoba, która chce przytyć zdrowo wcale nie powinna jeść bardzo wysokokalorycznych niezdrowych posiłków. Powinna to być dieta rozsądnie zbilansowana do osoby. Ciężko teoretycznie napisać szczegóły jak nie wiemy czy ta osoba ma tylko za mało tłuszczu czy ma za mało i mięśni czy jest odpowiednio nawodniona i ile razy dziennie je. Dlatego potrzebna jest indywidualna konsultacja z pomiarem składu masy ciała aby dobrze dopasować dietę. Na pewno powinny to być regularne posiłki. Pozdrawiam dietetyk Magdalena Maciejewska
W tej sytuacji odpowiednio dobrany trening pobudzi syntezę mięśni - a dieta musi być dostosowana do obciążenia treningowego. Tutaj ważna jest kwestia jaki jest poziom tkanki tłuszczowej - czy jest to dolna granica normy, akceptowalna dla Pani, czy jest to skrajna wartość i Pani potrzebuje nie tylko zwiększyć masę mięśniową, ale również tłuszczową. Ponieważ jest kilka wariantów, dieta będzie miała różne założenia. W pierwszym przypadku zwiększamy podaż przede wszystkim białek, a w drugim również zdrowych tłuszczy. Inną kwestią jest też rodzaj diety, czy ma być to dieta roślinna czy standardowa - mięsna.
Dziękuję za pytanie:) Niestety, problem niedowagi to nie jest moja specjalizacja, ale pasjonuje się kulturystyką:) Pewnie mogę coś Pani podpowiedzieć:) Zapraszam na konsultację bezpłatną. To będzie dla Pani bardzo korzystne:)
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani.

Zasadniczo utrata masy ciała lub zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej najczęściej jest wynikiem niedostatecznej podaży kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu lub zaburzeń przyswajania pokarmów (nieprawidłowe wchłanianie składników odżywczych). W celu zwiększenia masy mięśniowej należy zwiększyć podaż energii w diecie ponad całkowitą przemianę materii oraz włączyć aktywność fizyczną z częstotliwością 2-3x w tygodniu oraz zadbać o odpowiednią podaż płynów. Wskazana byłaby u Pani wizyta ze specjalistą w celu oceny aktualnego sposobu żywienia oraz wykonanie dodatkowych badań.

W razie pytań bardzo proszę o kontakt.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Kołdon
Dzień dobty
trzeba sprawdzić jaki jest udział tłuszczu i bialka, dlaczego niedowaga jest problemem, co ją powoduje ,czy są problemy na poziomie wchłanialności w jelicie , może to kwestia nietolerancji pokarmowej i niszczenia kosmków jelitowycha w konsekwencji obnizona wchlanialnośc składników odzywczych. Wiele rzeczy jest do sprawdzenia i nie jest możlwe okreslić to z gory , z jakigoś schematu dlaczego tak jest. Kwestia wywiadu, badań i objawów. Zapraszam do kontaktu przez skype lub osobistego w Jeleniej Górze lub w Zgorzelcu aby rozwiązać problem i poczuć się lepiej. Pozdrawiam
Witam Serdecznie!
Niedowaga jest bardzo poważnym problemem, ponieważ bardzo często może wiązać się z niedożywieniem czy zaburzeniami metabolicznymi. Zbyt niska zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie wpływa bardzo niekorzystnie na układ hormonalny. Powrót do prawidłowego odżywienia organizmu, zwiększenia masy tłuszczowej oraz mięśniowej wiąże się z odpowiednio indywidualnie zbilansowaną dietą oraz jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań odpowiednio zaplanowanym treningiem.
Zapraszam na wizytę a tak dobierzemy i zaplanujemy żywienie, żeby osiągnęła Pani jak najszybciej oczekiwane efekty.
Pozdrawiam,
Tomasz Kolipiński - Dietetyk
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie,
trudno odpowiedzieć na Pani pytanie w kilku zdaniach, praktycznie jest to niemożliwe. Z pewnością same zmiany żywieniowe w Pani przypadku mogą być nie do końca wystarczające. Konieczne będzie podejście kompleksowe i wprowadzenie treningu siłowego.
Wracając do sposobu żywienia, powinien on opierać się w głównej mierze na posiłkach wysokobiałkowych i bogatych w węglowodany złożone. Można również w umiejętny sposób podnieść wartość energetyczną posiłków poprzez dodatek małych, ale skoncentrowanych w energię i składniki mineralne przekąsek jak: orzechy, nasiona, owoce suszone itp.

Pozdrawiam
Witam. Odpowiednio wysokokaloryczna dieta powinna odnieść rezultat. Oczywiście musi to być dieta dopasowana indywidualnie do potrzeb i w stałej współpracy z dietetykiem. Zdarza się, że mimo odpowiednich założeń dietę trzeba ciągle modyfikować kalorycznie aby w końcu odniosła rezultat. Pomocne może być wprowadzenie odpowiednich odżywek by podwyższyć kaloryczność.
Martwi mnie natomiast ta niska waga, a właściwie jej przyczyny. Trzeba by się przyjrzeć obecnej diecie i wychwycić błędy i je skorygować. Warto by się przyjrzeć zdrowiu układu pokarmowego, może nie wszystkie składniki odpowiednio się wchłaniają. Polecam udanie się do lekarza i poszukania przyczyn niedowagi. Dodatkowo wskazane byłyby tutaj ćwiczenia siłowe aby wzmocnić mięśnie.

Eksperci

Monika Ligęska

Monika Ligęska

Dietetyk

Ostrów Wielkopolski

Małgorzata Więch

Małgorzata Więch

Dietetyk

Warszawa

Dorota Pietraszek-Bańka

Dorota Pietraszek-Bańka

Dietetyk

Janów Lubelski

Marek Pieczonka

Marek Pieczonka

Dietetyk

Wrocław

Rafał Jarczewski

Rafał Jarczewski

Dietetyk

Piła

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 14 pytań dotyczących usługi: nadwaga
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.