Problem natury neurologicznej czy innej?

3 odpowiedzi
Witam. Czuję (i słyszę) tętnienie w głowie po wejściu po schodach (I piętro), a także przy "żwawym" wstawaniu z fotela/kanapy oraz przy gwałtownym wysiłku (zryw z miejsca itp.)
Lokalizacja - z tyłu głowy po lewej stronie, gdzieś za uchem lub bliżej szyi, czasem bliżej środka, jakby wewnątrz - ciężko określić (za lewym uchem na wysokości żuchwy mam widoczne niewielkie podłużne zgrubienie, jakby nabrzmiała żyła/tętnica - wydaje mi się, że czuć tam puls, ale trudno stwierdzić - trochę przewrażliwienie, ale wolę zapytać :) ).
Zrobiłem rezonans głowy+angio. Wynik - wada rozwojowa w postaci krótkiej fenestracji początkowego odcinka A2 tętnicy przedniej mózgu prawej na odcinku o długości 3-3,5mm (bez znaczenia klinicznego) - nie jest to tętniak. Obraz MR mózgowia prawidłowy.
Dla uzupełnienia objawów, czasem zaburzenia wzroku np. czasem ciężko utrzymać wzrok w jednym punkcie, lub też patrząc w jedno miejsce, reszta dookoła jakby "szarpie" (głównie gdy w polu widzenia mam jakąś poziomą krawędź) lub sprawia wrażenie poruszania się. Stosunkowo często są jeszcze szumy uszne, tj. nagle zatyka mi ucho, szumi lub brzęczy/piszczy (wtedy zatykam ucho palcem, biorę głęboki wdech i wydech, i przechodzi).
Proszę wybaczyć rozpisanie, ale chciałem dobrze zobrazować problem. Mam to od dawna, ale ostatnio postanowiłem coś z tym zrobić ;)
Chciałem więc zapytać czy te dolegliwości są nietypowe i skłaniają do wizyty u neurologa czy może jest to kwestia innej dziedziny?
Pozdrawiam
należy do neurologa iść

Witam.
Potrzebna wydaje się wizyta u Laryngologa. Po wykluczeniu przyczyn z tej dziedziny warto odwiedzić neurologa. Pozdrawiam
Szanowny Pacjencie,
jest to sprawa najbliższa neurologowi i proponuję taką konsultację. Po prostu należy Pana wypytać o kilka kwestii i zbadać w sposób ukierunkowany. Gdyby okazało się, że nie ma żadnych organicznych powodów radzę znaleźć terapeutę zajmującego się chorobami psychosomatycznymi.
dr Andrzej Żytkowski