Pregabalina

3 odpowiedzi
Jak dlugo utrzymuje sie pozytywwne dzialanie Egzysty?Jak dotad dziala dobrze,biore 150 mg,ale niektorzy pisza,ze po jakims czasie przestaje dzialac...czy to mozliwe?
Witam,

pregabalina jest lekiem przeciwlękowym, który nie ma potencjału uzależniającego (jak np. w przypadku leków uspokajających z grupy benzodiazpin). Uzależniające działanie benzodiazpin wiąże się m.in. z tym, że po pewnym czasie następuje przyzwyczajenie receptorów do leku- wskutek czego aby wywołać ten sam efekt wymagane jest zwiększanie dawki leku.
W przypadku leków przeciwlękowych wrażenie, że lek przestaje działać może być związane z nasileniem objawowym (np. przez czynniki sytuacyjne)- wtedy dawka leku okazuje się niewystarczająca, by skutecznie wytłumić objawy. Należy pamiętać, że wyniki badań sugerują najlepszą skuteczność pregabaliny w dawkach 300-450 mg/d (w niektórych przypadkach 600 mg). Wielu pacjentów w praktyce wykazuje dobrą odpowiedź już od dawki 150-225 mg.
Ponadto w przypadku stopniowego odstawiania pregabaliny zakończenie kuracji tym lekiem nie wywołuje objawów odstawiennych. Należy pamiętać, iż okres kuracji w przypadku zaburzeń lękowych powinien wynosić około roku.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Dzień dobry,
istnieje taka możliwość,że lek może wymagać zwiększenia dawki z czasem, to zapewne zależy od indywidualnej wrażliwości i tolerancji na lek u każdego z osobna, trudno to przewidzieć jeśli są efekty obecnie i jest stabilnie. Osoby z tendencją do nadużywania leków mogą tak reagować, dlatego u nich wskazana czujność i ostrożność w dawkowaniu leku. Jeśli jest dobrze obecnie, to długość kuracji i efekty działania proszę konsultować z lekarzem prowadzącym leczenie, bo on zna zapewne historię leczenia i cel włączenia tego leku. Każdy reaguje indywidualnie na dany lek i równie dobrze ta dawka może być stabilizująca na tyle ile potrzeba w proponowanej kuracji. Pozdrawiam
U części pacjentów 150mg wystarcza, czasami w toku leczenia trzeba zwiększyć dawkę, bo 150 to jedna z mniejszych skutecznych dawek. Proszę się tym nie martwić, to naturalny proces dostosowania najlepszej skutecznej dawki.