poziom hormonu TSH w ciąży

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam 30 lat i obecnie jestem w 10 tygodniu ciąży i własnie odebrałam wyniki TSH jest na poziomie 3,5. moja Pani ginekolog poradziła abym zrobiła dodatkowo Ft3 i FT4 i udała sie na konsultację do endoktynologa. Nie mówiła nic o jakims zagrożeniu zarówno dla mnie jak i dla dziecka. należy tylko ewentualnie wprowadzic leki. Proszę o informację czy rzeczywiście nie ma wiekszych powodów do niepokoju. Prosze o odpowiedź.
Dzień dobry,
Proszę się nie martwić. Wynik TSH mieści się w granicach normy (norma od 0.5-4,5). Wyniki fT3 i fT4 pokażą jak funkcjonuje tarczyca - biorąc pod uwagę poziom TSH można domniemywać, że są prawidłowe. Najprawdopodobniej w tej chwili nie wymaga Pani leczenia wspomagającego. Nie można jednak wkluczyć, że taki stan będzie utrzymywał się do rozwiązania. Należy zatem systematycznie monitorować poziomy hormonów.
Zgodnie z zaleceniami endokrynologicznymi Pacjentka w ciąży powinna mieć wyniki hormonów tarczycy w pobliżu górnych granic normy (nie dotyczy TSH) jeśli nie powoduje to pogorszenie samopoczucia - z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na hormony związane z rozwojem dziecka.
Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie

Witam-myślę że wszystko będzie w porządku, ale mimo wszystko należy przyjmować odpowiednia dawkę hormonu tarczycy w celu prawidłowego rozwoju dziecka.
Obecnie zalecany poziom TSH w ciąży jest <2.5 uIU/ml, co ma zagwarantować prawidłowy rozwój płodu wg najnowszych badań, dlatego taka konsultacja endokrynologiczna jest wskazana mimo niewielkiego ryzyka komplikacji.