Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego

3 odpowiedzi
Witam. Od 1,5 miesiąca mam problem z okiem - ból w głębi oczodołu, pogorszone widzenie (litery widze jakby podwójnie nałożone na siebie) i światłowstręt. Poza tym kolory i kształty widzę normalnie. 3 tygodnie temu postawiono diagnozę - pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, które wyszło na jednym z badań. Samo oko jest zdrowe. Wykluczono również takie przyczyny zapalenia jak stwardnienie rozsiane, borelioza, toksoplazmoza, zapalenie zatok. Od tego czasu stosuję steryd Metypred na ten stan zapalny. Niestety na ten moment nie widzę żadnej poprawy. Ból jakby przeniósł się z głębi oczodołu pod samą powiekę, widzenie nie uległo poprawie. Steryd mam stosować jeszcze przez tydzień i teoretycznie na ten moment powinna być już poprawa. Sama nie wiem czy mam szukać nadal przyczyny takiego stanu czy cierpliwie czekać na jakąkolwiek poprawę.
Witam,

temat zapalenia pozagałkowego nerwu wzrokowego i jego leczenie jest dosyć kontrowersyjne tz podejście Europa Wschodniej i Zachodniej do ww schorzenia.

W wieloośrodkowych badaniach nad zapaleniem tz. ONTT porównano wyniki leczenia dożylnego i stosowania starydow w zapaleniach pozagałkowych z grupa kontrolna w ktorej nie stosowano powyższego leczenia.
Okazuje się, że końcowa ostrość wzroku jest taka sama niezależnie od tego czy stosuje sie leki dożylne czy też w ogóle sie ich nie podaje... (1,2)

Dlatego np. w Wielkiej Brytanii proste zapalenia pozagałkowe nie są hospitalizowane jak również sterydów sie nie stosuje, są one oczywiscie diagnozowane i monitorowane przez neurookulistów.

Pojawiają się także doniesienia na temat stosowania leków biologicznych

Pozostaje spokojnie poczekać.

pozdrawiam

AM

Przypisy:

1.Beck RW, Smith CH, Gal RL, et al. Neurologic impairment 10 years after optic neuritis. Arch Neurol. 2004 Sep. 61(9):1386-9.

Witam nie wiem czy diagnostyka była wykonana w szpitalu? Myslę ze powinna być pogłębioną diagnostyka oczodołu ewentualnie centralnego układu nerwowego moze rezonans głowy . Pozdrawiam
Po przeczytaniu opisu objawów miałabym wątpliwości odnośnie postawionego ropoznania. Jednak konieczny jest dostęp do badań dodatkowych i szczegółowe bad. okulstyczne. Proponuję ponowną konsultację okulistyczną.