Powikłania po operacji zaćmy

4 odpowiedzi
Witam. Lekarz stwierdził (po tygodniu od operacji zaćmy), że obrzęk plamki zniknął (wykonał badanie OCT), a to, że tak źle widzę jest następstwem tego, że ten obrzęk był. Mija 5 tydzień po operacji, a nie zauważam zmian na lepsze...... czuję jakby oko było lekko opuchnięte, obraz niestabilny, krzywy, choć wyraźny..... chodzę na "lekkim rauszu"..... nie biorę żadnych leków - kazał lekarz odstawić. Proszę o informację, czy moje dolegliwości rzeczywiście są związane tylko z tym, że taki obrzęk wystąpił? Nie widziałam nic tym okiem tylko przez 2 dni, a potem widzenie było, ale tak jak wyżej opisałam "wysoce niekomfortowe" i to trwa nadal.... Mam wykonane OCT, ale podobno w wynikach tego badania wszystko jest ok..... Strach nie daje mi zasnąć....
Witam

Spokojnie poczekać i sprawidzć jeszcze czy i ewentualnie jakie okulary były by potrzebne. Czasami to może powodowac podobne objawy.

Pozdrawiam
AM
#okulistykaUk #okulistaBydgoszcz #powieki

Dzień dobry, ważne jaka była ostrość wzroku w tym oku przed zabiegiem ( opisana prawdopodobnie na wypisie Vod lub Vos) , a jaka jest po zabiegu? Prawdopodobnie poprawa widzenia po zabiegu jest mniejsza od oczekiwanej, stąd wątpliwości. Opis objawów jest dość ogólny, ale nie wygląda na zagrożenie całkowitą ślepotą tego oka, bo rozumiem, że taki lęk powstał? Przed zabiegiem były prawdopodobnie 2 przyczyny obniżenia widzenia: zaćma i obrzęk plamki. Zaćma została usunięta, a obrzęk plamki szczęśliwie ustąpił, ale jego wcześniejsza obecność zmieniła stan siatkówki i pozostawiła zaburzenia widzenia centralnego. Warto co kilka tygodni wykonywać OCT i być może lekarz uzna za pomocne wykonanie angiografii fluoresceinowej lub ICG czy angio-OCT. Po kilku tygodniach należy też przebadać oko w kierunku zaćmy wtórnej i suchego oka , aby ustalić co dla Pani/Pana jest najlepszą pomocą.
Dzień dobry
Przede wszystkim strach i stres są złymi doradcami. Ważne jest aby pacjent i lekarz byli ze sobą szczerzy-to moja zasada. Mam wrażenie , że w tm przypadku tego brakuje.
Po operacji zaćmy może pojawić się astygmatyzm i powodować zaburzenia widzenia -warto rozważyć czy mamy z nim do czynienia. Niemniej jednak bez dokładnego zbadania trudno się ustosunkować.
Alicja Błażej-Waśkiewicz
Witam,
nie mozna ocenic rokowania nie znajac stanu oka - jaka jest refrakcja po zabiegu (a jaka byla przed)? czy jest przymglenie tylnej torebki? jaki jest stan rogowki? prosze isc do okulisty na badanie.
pozdr
JJ