Powikłania po kwasie hialuronowym - usta. Martwica?

7 odpowiedzi
Ponad miesiąc temu, prawie dwa, miałam powiększane usta 1ml kwasu hialuronowego Filorga Lips, znieczulenie emlą. Po zabiegu nie wystąpiły siniaki, dolna warga jest ok, ale górna to koszmar. Po prawej stronie górnej wargi wyczuwalne są grudki, co więcej je widać, sine, fioletowe naczynia, po stronie lewej jest zgrubienie które po pomalowanu szminką wygląda jakbym miała krostkę/pryszcza. Cała górna warga jest w maleńkich białych kropeczkach. Usta po prawej stronie bolą przy dotyku. Byłam dziś u Pani doktor która powiększenie wykonywała i po znieczuleniu emlą nakuła obie strony, wycisnęła zgrubienie po lewej strony. Nie wiem czemu nakuwała po prawej ale podobno widoczne są naczynia i kwas jest pod nimi a one wyszły na wierzch. Białe kropeczki to podobno gruczoły które wyszły na wierzch. Nie wiem co robić i co o tym myśleć. Zalecenia od dr - masować ciepłym wacikiem usta przez 3 tygodnie.
TAKI OPIS zdecydowanie WYMAGAŁ BY KONSULTACJI przed wydaniem oceny postępowania lub zaleceń
trzymam kciuki za dobry efekt!

Szanowna Pani,
Jeśli efekt zabiegu jest niesatysfakcjonujący najlepiej jest konsultować się z lekarzem wykonującym zabieg.
Żeby oceniać stan ust konieczne może okazać się bezpośrednie badanie fizykalne. Na podstawie załączonego opisu nie można z cała pewnością wydać jednoznacznych zaleceń.
z wyrazami szacunku,
Wojciech Szychta
Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez zdjęcia. Nie sądzę, żeby tu była martwica. Prawdopodobnie kwas hialuronowy jest zdeponowany zbyt powierzchownie i stąd białe kropki. Grudki powinny się powoli rozejść. Przy bolesności proszę się zgłosić do Pani Doktor aby zdiagnozowała czy nie ma stanu zapalnego. Preparat jest dobry.
Jaka martwica ??? Pytanie chyba nie do tego tekstu. Zalecenia dobre. Kontrola za 3 tygodnie jeśli nadal istnieją grudki nieakceptowalne przez pacjetnkę można je rozpuścić hialuronidazą.
Szanowna Pani, grudki to objaw reakcji zapalnej należy ją wyleczyć, małe białe kropeczki to fizjologia- nie są wynikiem zabiegu. Jeżeli zgrubienie zostało usunięte to należy zaczekać aż zejdzie obrzęk i dopiero ocenić usta po zabiegu. Proszę napisać czy jeszcze występuje , któryś z powyższych problemów. Z poważaniem Michał Dąbrowski
Witam. Możliwe, że było podano za dużo kwasu hialuronowego który uformował się w grudki. Możliwe, że będzie trzeba go rozpuścić preparatem hialuronidazy jeśli nie znikną w najbliższym czasie. Białe "kropeczki"to najprawdopodobniej gruczoły Fordyce'a, nic strasznego, normalnie też występują na ustach.
Szanowna Pani, postawa wyczekująca w tym przypadku jest jak najbardziej zasadna. Interwencja celem rozpuszczenia kwasu (hialuronidaza) z reguły nie przynosi oczekiwanych rezultatów i doprowadza do asymetrii w obszarze, który był poddawany wypełnieniu. Masaż ciepłym wacikiem ma za zadanie przyspieszyć degradacje kwasu hialuronowego (finalnie powinien całkowicie się rozpuścić i zaniknąć). Aby przyspieszyć rozkład wypełniacza można udać się na zabiegi radiofrekwencji (fale radiowe).