Powiklania po ekstrakcji zatrzymanej górnej osemki – ropa w zatoce szczękowej Na początku lutego mi

1 odpowiedzi
Powiklania po ekstrakcji zatrzymanej górnej osemki – ropa w zatoce szczękowej
Na początku lutego miałem usuwaną zatrzymaną lewą górną osemkę. Próbę dmuchania wykonano – była poprawna.
4 dni później poczułem cuchnący zapach ropny wydzielający się z lewej dziurki nosa i poczucie spływania tego do gardła.
Bralem antybiotyki :
1 tydzien dalacin C - 2 tabletki dziennie, bo ciagle stan się utrzymywał
2 tydzien dalacin C, 4 tabletki dziennie
Ponieważ chirurg stomatolog który rwał ósemkę stwierdził ze „on już nie wie” (stwierdzono tylko ostrą krawędź którą organizm sam miał wchłonąć) pojechałem do szpitala na ostry dyżur.
Tam na laryngologii trzy tygodnie od wyrwania zrobiono punkcję zatoki. „uzyskana wydzielina cuchnąca co przemawia za stanem zapalnym o charakterze zębopochodnym”
przepisano na tydzien antybiotyk Amoksiklav 1,0 i skierowano do chirurga szczękowo – twarzowego.
Ten zlecił rentgen –zdjęcie w załączeniu, w ocenie – brak resztków zęba , prawidłowo.
Przepisano tez krople sulfarinola i tabletki sinupret.
Po punkcji, amoksiklavie, kroplach sulfarinola i sinuprecie zdawało się polepszac – w trakcie brania i po zakończeniu antybiotyku przez 5 dni nie czulem cuchnącego zapachu ropy z nosa.
Niestety problem wrócił tydzień temu, i obecnie mam stan jak miesiąc temu. Wycieka z nosa żółta maź, którą mam tez w gardle.
I teraz:
1. chirurg szczękowo – twarzowy mówi ze to sprawa do laryngologa, bo miejsce po zagojeniu się zęba jest ok, obadane że nie ma przetoki przynajmniej organoleptycznie bez zadnych zdjęć. Straszy że operacja przetoki na oddziale że inwazyjna, będzie dziura w kości i najlepiej to żeby samo się zagoiło ;( Nie stwierdził przetoki.
2. laryngolog zrobił dziś kolejną punkcje i stwierdził kolejny raz ze ropa która się znajduje w zatoce jest zębopochodna (w sensie: idz to stomatologów) Jego plan to punkcja kolejnego dnia az ropa przestanie tam występować. Przepisany na ślepo kolejny antybiotyk.
Mam osobiście dość sytuacji w której po 6 tygodniach przepychania mnie miedzy poradniami, ciągle mam stan ropny , uniemożliwiający kontakty z ludźmi. Czy ktoś może poradzić co mam z tym zrobić?
Zdjęcie RTG nie pokazuje żadnych problemów, rana po rwaniu zagoiła się dobrze. Nie mam opuchlizny na twarzy. Tylko ten okropny zapach
Moje pytania:
1. czy taki stan zapalny z ropą to częsta sprawa po wyrwaniu
2. boje się ze przyczyna jest jednak w innym zębie, choć wszystkie mam zdrowe, bo nie rozumiem ile czasu można zwalczać stan zapalny – obawiam się że ciagle usuwam skutki a nie przyczynę. wszystkie zęby mam zdrowe.
3. czy przyczyna stanu zapalnego może być ostra krawędź bo z tego co zrozumiałem to cos co zostało po ekstrakcji? nie widać tego na rtg niestety.
4. czy pomocy szukać u laryngologa czy stomatologa? na razie tylko laryngolodzy cos z tym robią.
5. Co można zasugerować lekarzom żeby zrobili celem wyleczenia mnie?

Będę wdzięczny za zainteresowanie tematem.
Jeśli rana poekstrakcyjna jest zasklepiona i wygojona, problem leży po stronie laryngologicznej.